Porovnání TOP 5 kryptoměnových peněženek

Nejlepší online peněženky na kryptoměny - krypto-peněženky.

Je to fenomén moderní doby! Někteří jej milují a jiní k němu ještě nenašli vztah, pravdou však je, že dokáže rozvířit veřejné mínění jako jen málo dalších témat. Kryptoměny jsou předmětem mnoha dohadů, šíří se o nich mýty. Pro část lidí jde o podvod a letadlo, další si nemohou kryptoměnové transakce vynachválit. Může jít o investici z podobné rodiny, jako jsou akcie, cenné kovy nebo například nemovitosti. A zkušení radí jasně, kdo diverzifikuje portfolio, ten jde nejlepší možnou cestou.

 

V každém případě, kryptoměny je třeba někde uchovávat. A kde jinde než v peněžence?

 

V této recenzi naleznete:

  • co jsou to kryptoměnové peněženky,
  • podle čeho si vybrat nejlepší peněženku,
  • představíme si a porovnáme TOP 5 nejlepších peněženek na kryptoměny,
  • typy kryptoměnových peněženek.
  • jak se chránit před podvodníky.

 

Kryptoměny mají různou podobu

Krypto peněženka slouží stejně jako běžné osobní účty v bance. Jen používá jiný způsob zabezpečení, který je přizpůsoben moderním podmínkám.

Bitcoin, Ethereum, ale také další varianty, pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, máte na výběr široké pole působnosti. Litecoin, Monero nebo Dash, Stellar a XRP, to je jenom základní výčet, s nímž se můžete setkat. Trh se mohutně rozvíjí a v dnešní době se už neplatí za práci nebo služby jen papírovými penězi nebo zlatými mincemi, jako tomu bylo v dávné minulosti.

Digitální aktiva jsou stále oblíbenější, mnoho start-upů vyplácí své spolupracovníky rovnou v kryptoměnách, vždy na základě vzájemné dohody (i některé online výdělečné weby, resp. weby, na kterých si můžete vydělat, vyplácejí odměny v krypto). Krypto peněženka je pak něčím, co by se dalo zjednodušeně nazvat bankovním kontem pro 21. století. Už dávno zapomenutá je papírová verze, existují další tři modernější formy. Tedy softwarová, hardwarová a online peněženka. Pokud jste začátečníkem ve světě kryptoměn, nemusíte se ničeho obávat.

Bitcoin.

 

Krypto peněženka slouží k bezpečnému uložení kryptoměn. Prostřednictvím ní můžete zároveň kryptoměny i přijímat a odesílat.

 

Streamovací služba Twitch bere už několik let platby za předplatné v Bitcoinech. Počet uživatelů těchto peněženek celosvětově roste, jsou jich už desítky milionů. Podporuje je například i PayPal, který umožňuje skrze toto platidlo hradit útratu v mnoha různých obchodech. Změnit fiat měnu (česká koruna, dolar, euro) na krypto je dnes jednoduché, stačí jen vědět, jak na to.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Jak jsem již zmínil, některé společnosti/weby nabízející výdělek vyplácejí v crypto. Proto je výhodné mít nějaký účet. Pojďme si tedy krátce představit pětici nejzajímavějších alternativ. 

 

Podle čeho si vybrat krypto peněženku?

Vybrat si dobře peněženku je totiž klíčové téma, které se nesmí podcenit. Bude to vlastně i pomyslný první krok do světa kryptoměn.

Na co se vlastně ptát, když si chcete dobře vybrat? Bezpečnost je na prvním místě, ale jsou i další ukazatele, které je nutné zvážit. Dvoufaktorová ochrana, PIN kód, biometrické přihlašování, to jsou důležité věci. Už samotný termín „peněženka“ jasně naznačuje, že jde především o bezpečí uložených prostředků.

Kdo nese zodpovědnost? Můžete to být vy sami, ale také poskytovatel služby, tedy tzv. krypto burza. Klíč bude uložen u ní, vy se jen přihlásíte do profilu, jak je v kyberprostoru běžné, stačí tedy jenom login a heslo. Na druhou stranu, pokud nebude zabezpečení burzy dostatečné, nemusí být uložené bitcoiny zanedlouho vaše, hackeři nikdy nespí. Vybírejte proto poskytovatele pečlivě, důležitá je reputace, která se počítá na roky a víte, že se svěřujete do rukou známé značky. Finální volba je pak jen na vás.

 

5 Nejlepších kryptoměnových peněženek 

Peněženek, kde můžete uchovávat své kryptoměny jsou samozřejmě desítky. V tomto článku jsem vybral především ty, které mají podporu v češtině a poskytují vysokou úroveň zabezpečení.

 

1. Binance.com

Tady najdete pestrý svět plný barev! Binance přináší více než 350 různých kryptoměn, takže má jasně nejširší záběr ze všech podobných obchodních míst. Jde o největší kryptoburzu na planetě, nabídne i velmi nízké poplatky za obchod, které jsou většinou do objemu 0,1 % z celkové transakce.

Vedení v účtu v CZK zatím nelze, ale konverze na eura nebo dolary tento problém vyřeší. Výhodou nepochybně je, že Binance je dostupné v mnoha různých jazykových mutacích a čeština mezi nimi rovněž nechybí.

O popularitě hodně svědčí 120 milionů registrovaných účtů, což je výrazně víc než u konkurenčních platforem. Aplikace čeká nejen na App Store nebo Google Play, ale je dostupná i pro MacOS, Windows a Linux.

Velkou výhodou je zákaznický servis, jenž je dostupný 24/7 formou online chatu. Více než milion transakcí za sekundu, taková je oblíbenost Binance.

 

Existuje i tzv. Binance Savings, což je opět obdoba spořicího účtu v bance, uzamknete své kryptoměny a získáváte v čase zajímavé zhodnocení.

 

2. MetaMask

K dispozici je zájemcům o kryptoměny už poměrně dlouho, poprvé se objevila už v roce 2016 a stojí za ní společnost ConsenSys Software Inc. V listopadu 2021 měla MetaMask více než dvacet milionů aktivních uživatelů, dnes už překročila hranici třiceti milionů.

Je jedničkou fanoušků kryptoměny ethereum. Jde o mobilní aplikaci pro Android nebo iOS, nechybí ale ani klasická PC forma. Instalace je jednoduchá, stisknete jen tlačítko „Download“, díky čemuž si stáhnete do svého zařízení vše potřebné. MetaMask Mobile podporuje i NFT, ve Swaps feature můžete směnit tokeny přímo v aplikaci. Každá transakce se pojí se servisním poplatkem, a to ve výši 0,875 % z celkové sumy. Na druhou stranu vám ale najde nejatraktivnější kurz pro směnu na decentralizovaných burzách.

Před rokem 2019 bylo možné MetaMask používat jen jako rozšíření prohlížečů Google Chrome nebo Firefox, mobilní aplikace spatřila světlo světa v září 2020 po delším období beta testování. Za Metamask stojí komunita vývojářů a designérů ze všech kontinentů.

 

3. Trezor

Je to vůbec první hardwarová peněženka na světě a má naprosto přiléhavý název. Věnuje se hlavně bitcoinům, ale samozřejmě je možné využití i pro další kryptoměny. Seznam podporovaných čítá více než 600 variant.

Trezor se poprvé objevil v roce 2014, šlo ještě o Model One, který se stal atraktivní novinkou ve světě krypto platidel. Stojí za ním Marek Palatinus a Pavol Rusnák, potažmo jejich firma SatoshiLabs. Samozřejmostí je password manager, Trezor vás nepustí dál bez PIN, který může být dokonce až devíticiferný!

Nejlevnější model Trezoru, tedy hardwarové peněženky, která je uložena v offline světě, vyjde dnes na celé dva tisíce korun. Je to malá plastová krabička, na první pohled k nerozeznání od klasické USB. Základní nastavení trvá několik okamžiků, moderní modely Trezoru mají zabezpečené šifrování. Jednoduše je připojíte k PC, když chcete využívat kryptoměny.

 

4. Coinbase.com

Pokud jste na samém začátku a o kryptoměny jste se zatím moc nezajímali, bude Coinbase ideální příležitostí, jak se dozvědět víc. Jde o velmi přehlednou platformu, díky níž se dozvíte, jak probíhá celý proces směny tokenů.

Platforma Coinbase vznikla v roce 2012 a už po jedné dekádě na trhu přesáhla magickou hranici sta milionů uživatelských účtů. Připraveno je více než 200 různých kryptoměn.

Coinbase je americkou společností, která nabídne rozhraní v deseti světových jazycích, ale česky zatím ještě nefunguje. Jde o burzu, ale také směnárnu kryptoměn v jednom balení. Tím, že budete držet své kryptoměny na tomto portálu, získáte jejich zhodnocení, a to v hodnotě několika procent za rok, služba se jmenuje Coinbase Earn. A v neposlední řadě, Coinbase má už od jara 2022 své vlastní NFT tržiště, takže jde plně s dobou a všemi novinkami, které se dnes v oboru obchodování nabízejí.

A jaké jsou zde poplatky? Odvíjejí se hlavně podle toho, jestli jste věrný barvám této společnosti, pak je Taker Fee a Maker Fee, tedy poplatky za obchodování pro obě strany, výrazně nižší. Pokud budou v řádu stovek tisíc dolarů, jde pouze o 0,2 a 0,1 %.

Nejnižší možný obchod začíná na symbolické padesátikoruně.

 

5. eToro.com

eToro je investiční síť, která si dala za cíl změnit svět obchodování a do značné míry se jí to i podařilo. eToro podporuje více než 120 různých kryptoměn a nabídne několik různých vrstev zabezpečení. Jako takové funguje už od roku 2007 a vybudovalo si velmi dobrou reputaci. Největším plusem je možnost českého uživatelského prostředí, k dispozici je i dalších šestnáct jazyků včetně angličtiny, němčiny nebo španělštiny.

Velkou výhodou je bezplatná registrace a varianta, se kterou si všechno pomalu osaháte a nezávazně vyzkoušíte, tedy demo účet (dostanete virtuálních 100 tisíc dolarů a vyzkoušíte si obchodovat). Mobilní aplikace funguje už celou dekádu a umožňuje být v kontaktu se svými obchody i na cestách.

 

Tato kryptoměnová peněženka má propracovanou mobilní aplikaci pro Android nebo iOS a má už léta pověst velmi bezpečného přístavu.

 

Na eToro je možné obchodovat komodity, měny, akcie, ale i mnoho dalších aktiv. Kryptoměny byly poprvé přidány v roce 2013.

 

V základní nabídce nechybí ani Ethereum, XRP, Litecoin či Bitcoin. eToro funguje ve více než 140 zemích světa, nemá žádné poplatky za správu účtu, a to ani dodatečně. Je pravdou, že hlavní měnou jsou americké dolary, pokud je vklad nebo výběr v jiném platidlu, bude nutná směna, tedy konverze.

Výběr probíhá obvykle do 10 dnů, pokud to bude bankovní převod či platba na kartu, PayPal do dvou dnů. Žádost o výběr peněz je zpoplatněna 5 dolary. Nejnižší vklad pro začátečníka je padesát amerických dolarů. Jde o klasickou softwarovou peněženku.

 

Druhy kryptoměnových peněženek

 

1. Hardwarová peněženka

Tato je pro mnohé uživatele favoritem. Proč? Hardwarová peněženka je totiž něčím, co během okamžiku úspěšně spojíte s PC a můžete zahájit transakci. Bezpečně a jednoduše, mimo blockchain sítě, ale také bez klasické online podpory, což může pokročilejším uživatelům přeci jen trochu vadit. Vypadá na první pohled jako USB a má asi nejblíže ke klasické kožené peněžence, kterou nosíme každý ve své kapse.

 

2. Mobilní krypto peněženka

Stáhnete si aplikaci do svého chytrého telefonu a začnete. Vše je zcela bezplatné, ať už máte Apple nebo používáte Android. Kdo chce platit v obchodech, jistě tuší, že s mobilními krypto peněženkami je všechno jednodušší, bez ohledu na to, jestli půjde o e-shop nebo fyzickou prodejnu.

 

3. Desktopová peněženka

Klasický program do PC, musíte jej instalovat. Ale také bude fungovat jen na jednom konkrétním počítači. Bezpečnost je poměrně vysoká, ale je nutné si dávat pozor při surfování po internetu. Desktopová peněženka nabízí i některé originální a zajímavé funkce.

 

4. Online krypto peněženka

Pokud se registrujete na kryptoměnové burze, je k dispozici tato varianta. Bezpečnost je pak otázkou, protože ji ovlivňuje hlavně samotná burza. Mimochodem, dřívější varianta papírových peněženek už není v kurzu. Je to jen list, na němž jsou zapsané klíče. A ten se snadno založí, zapomene nebo ztratí, přičemž offline uložení zajišťují hardwarové peněženky.

 

Pozor na šmejdy a podvodníky

Jak by řekl klasik, obezřetní musíte být doslova na každém kroku. Ochrana pro krypto peněženky je v principu podobná, jako třeba u PayPal. Jistě, jde o platidlo, finance, měnu, jinými slovy, je pravda, že podvodníci se na tento krypto svět zaměřují. Nepochybně jste už někdy dostali do e-mailu podvodný spam, ve kterém od vás chtěli vylákat nějaké peníze z bankovního účtu nebo z internetové peněženky Paypal.

Kryptoměny samy o sobě podvodem nejsou, i když si to někteří ze začátku mohou myslet. Je to moderní platidlo a podobná situace, jako když začalo být moderní platit papírovými penězi, a ne kovovými mincemi. Kryptoměn je dnes už hodně, určitě nefunguje pouze Bitcoin. I proto můžete náhodou objevit kryptoměny, burzy a peněženky, které jsou podvodné. Pokud jste na samém začátku, bude lepší vstupovat do dění postupně, někdy je nutné kryptoměny sledovat i celé týdny.

 

V čem tkví nejčastěji podvody?

  • Bez informací o týmu a fungování společnosti, která vám nabízí své služby.
  • Chybějící open source kód je také velkým negativem a téměř jistotou podvodu.
  • Setkali jste se s nabídkou bleskového zhodnocení a pohádkových zisků? Sami tušíte, jak to je.

 

Pozor na falešné investice, které mohou zprvu vypadat velmi propracovaně. Nikdo vám ale nikdy nenabídne jistotu extrémního zhodnocení, a to ani na trhu s kryptoměnami. Pokud kliknete na podvodný odkaz z e-mailu nebo sociální sítě, můžete čelit velkému problému do budoucna. Buďte proto maximálně pečliví, je to stejné, jako mít peněženku v kapse a dávat na ni pozor!

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply