Pár tipů, jak pracovat z domova efektivněji

Jak pracovat z domova efektivněji?

Termín, který jsme donedávna považovali za velké privilegium a mnoho zaměstnavatelů se ho obávalo. Dnes už ale víme, že „home office“ je budoucnost. A to zvláště díky pandemii, která ukázala, že práce z domova je možná a často může být hodně efektivní. Zaměstnavatel nemusí platit za pronájem prostor pro kanceláře, zaměstnanec ušetří na nákladech za dopravu a pracovní dobu si organizuje sám. Je to zodpovědnost, ale také určitá míra svobody. Jak být při práci z domu ještě efektivnější? Přináším vám pár zajímavých rad, jež určitě oceníte!

 

Obáváte se, že hrozí pokles produktivity?

Nemějte strach, home office je fenoménem moderní doby, budeme se s ním setkávat stále častěji a je pravdou, že kdo na tento styl přešel, obvykle se s ním brzy sžil a nemá větších výhrad. Je spokojen, má více volného času, cítí se lépe. Ale pozor, nic není zadarmo! Důležitá je totiž velmi důkladná organizace časového plánu. Odolat rozptýlení, zůstat co nejdéle aktivní, snažit se, aby výsledky byly minimálně stejné jako v kanceláři. Jak na to?

 

1. Pracovní oblečení je základ

Nezůstávejte v pohodlném nočním úboru (v pyžamu), ale převlečte se tak, jako kdybyste šli do kanceláře. Není nutné si pevně utahovat kravatu, ale jde spíše o princip. Už není víkend nebo pohodový večer, teď se pracuje a musí to být také opravdu znát. Ať už jste copywriter, grafik nebo děláte jinou práci, udělejte si kout, kde vás nikdo a nic nebude rušit. Jde o domácí kancelář, která se dá vytvořit klidně i v menší garsonce. Prostor, kde se budete věnovat jen povinnostem a na stole bude kromě počítače a papírů maximálně šálek s kávou. A když už jsme u toho, jeden papír si věnujte na rozpis toho, co máte v daný den udělat. Funguje to výborně – „to do list“ jste přece využívali i v kanceláři, že? Stačí si fixou škrtat věci, co už máte za sebou a motivovat se tím, že odpoledne si zajdete do dobré kavárny s přáteli.

 

2. Nikdo by vás neměl rušit

Jak by to nemělo vypadat při práci z domu.

Když pracujete z domova, bojujete se spoustou podnětů, které vás nutí odpočívat nebo přímo rozptylují. Jak se tomu vyhnout, jak zůstat co nejdéle u práce a soustředit se na maximum? Zkrátka tak, že další věci odsunete na druhou kolej. Úkoly dětí počkají, nikdo by vás neměl rušit, zavřené dveře od pracovny mluví jasnou řečí. Vysvětlete všem doma, že máte určitou pracovní dobu od-do a v té nepřijímáte návštěvy a nechcete být rušeni. A co je ještě opravdu důležité?

  • Dělejte ráno na něčem menším, takzvaně „na rozjezd“, ať nezačínáte obtížnými úkoly.
  • Už odpoledne nebo večer si naplánujte věci, co máte na další den, alespoň tedy přibližně.
  • Nezapomínejte na pauzy. Půlhodina práce a 5 minut odpočinek je při kancelářské práci nutnost!
  • Nesurfujte po stránkách obchodů, kde si chcete něco koupit. Vypněte si také sociální sítě.
  • Jste sova, nebo skřivan? Tak tomu přizpůsobte i své denní tempo a nesnažte se hned po ránu.

 

3. Dobré osvětlení je nutností

Měli byste také vzít v potaz otázku osvětlení. V kanceláři ho máte, ať už je to open space nebo jiná forma. Denní světlo je na prvním místě, ale myslete i na vhodně umístěné lampičky a žárovky. Pokud si pořídíte např. žárovku, která simuluje co nejvíce denní světlo, můžete pak zůstat déle aktivní, zvláště jste-li zvyklí pracovat pozdě odpoledne.

 

Osvětlení je v domácí kanceláři velmi důležité.

 

4. Nezapomeňte na kvalitní sezení

Ročně prosedíte i několik tisíc hodin, z toho většinu v práci. Pokud investujete několik tisíc korun do kvalitní (možná rovnou zdravotní) židle, můžete se lépe soustředit na své povinnosti a také vás – jako bonus – nebude zbytečně bolet za krkem.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Možná vám pomohou také speciální brýle, pokud jste grafik nebo člověk, který při práci musí dlouho hledět do monitoru. S nimi odfiltrujete tzv. modré světlo, jinými slovy, nebudou vás bolet oči, což je často důvodem, který narušuje soustředění.

 

Ulevit páteři, ale také zraku – při kancelářské práci namáháme celé tělo, nejen mozkové závity.

 

Technické vybavení domácí kanceláře může výrazně zvýšit efektivitu vaší práce a celkovou pohodu. Co dalšího kromě kvalitní židle a osvětlení byste si měli pořídit do vaší pracovny? V tomto článku najdete pár tipů a rad, jak si zútulnit domácí pracovnu.

 

5. Na co se ještě vyplatí vsadit?

Pořádek na pracovním stole, ale také čas na odpočinek, při kterém načerpáte nové síly. Určitě nebudete osm nebo deset hodin jen za počítačem. Pauzy jsou při home office vlastně přímo nutné. Někomu možná pomůže i střídat pozice, nesedět celý den na jednom místě. Třeba copywriter/textař tak může získat i nové nápady pro svou tvorbu díky změně prostředí, kde pracuje, není tedy nutnou podmínkou sedět celých osm nebo deset hodin potichu v jednom koutku.

 

V takto pěkně připravené domácí kanceláře musí být radost pracovat.

 

Jak ještě bojovat proti rušivým vlivům?

  • Notifikace počkají. Mobil je na pracovní hovory a příjem mailů – aspoň během pracovní doby.
  • Můžete také zapojit různé aplikace, kterých nabízí App Store nebo Google Play.
  • Pravidelný úklid a časté větrání. Popřemýšlejte nad čističkou vzduchu a kvalitním vysavačem.
  • Nezapomínejte na cvičení či malé protažení těla – je to prevence před bolestí zad a ztuhlými svaly.
  • Vertikální myš? Ano, nebude vás bolet zápěstí, zvláště pokud opravdu klikáte v jednom kuse.

 

Máte moc slabý signál Wi-Fi v místě, které jste si zvolili? S tím pomůže extender v zásuvce vedle pracovního stolku. Musíte tedy myslet prakticky a někdy i úsporně – zvláště pokud je doma příliš málo metrů čtverečních prostoru. Naučíte se však tolik potřebné improvizaci a při zařizování svého malého pracovního koutku procvičíte mozek.

Ztrácíte koncentraci? Zacvičte si, jděte se projít do parku. Jak říká ruské přísloví, práce není medvěd, do lesa neuteče. Na home office máte tu výhodu, že ji můžete dělat třeba i později večer, jednoduše, jak vám to vyhovuje v rámci denního rytmu.

 

Jaké jsou nejčastější nevýhody práce z domova, fenoménu, se kterým má zkušenost hned tři z deseti Čechů?

  • Obtížná organizace času. Pokud nemáte praktické zkušenosti a jste zvyklí na zadání úkolů.
  • Chybějící sociální vazby. Kdo je společenský, nebude se asi zpočátku cítit úplně komfortně.
  • Horší komunikace s kolegy. Co si řeknete z očí do očí je trochu jiné, než po telefonu či Skypu.
  • Další členové rodiny jako rušivý element. Děti si říkají o pozornost – totéž platí o partnerovi.

 

Pár slov na závěr

Blížíte se do situace, kdy se dostanete na home office? Myslete dopředu, proberte situaci se šéfem. Pokud se chystáte být tzv. „na volné noze“, začněte si přizpůsobovat domácnost co nejdříve. Moc bílé barvy škodí, nezapomeňte na rostliny, které pomohou čistit vzduch a uleví při pohledu unaveným očím – zeleň je prostě léčivá, to je bez debat! Pracovní prostor by měl být dobře osvětlen a pocit klidu na práci za dveřmi, které jste právě zavřeli, je k nezaplacení.

 

Hledáte práci na dálku, resp. z pohodlí domova, ale nedaří se vám? Sledujte nabídky práce na mé stránce. Možná najdete práci snů právě zde.

 

Doporučuji přečíst si také diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud už máte s prací z domu nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Každého názoru si cením, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply