Jak si zařídit domácí kancelář – vybavení na práci z domova

Technické vybavení pro práci z domova.

Práce z domova je oblíbená, věnuje se jí stále více lidí a s postupující digitalizací bude určitě trend pokračovat téměř mílovými kroky. Jste také těmi, kdo jsou doslova okouzleni životem na home office? Pravda, má své výhody i nevýhody a možná platí, že není pro každého. Pokud se k němu ale rozhodnete, jistě si jej oblíbíte. Měli byste ale myslet i na efektivitu práce a také na to, aby vám práce šla od ruky.

 

Někdy jen dobrá káva nestačí, zaměřme se proto také na technické vybavení vaší domácí kanceláře, tj. pracovní stůl, kancelářské křeslo a další faktory, které mohou zlepšit vaši pohodu a zvýšit tím efektivitu vaší práce. Čím důkladnější budete, tím lepší bude váš kariérní postup, tím více vyděláte. Jasná rovnice, že?

 

Chcete se nechat inspirovat? Zde je pár věcí, na které byste při zařizování své domácí pracovny neměli opomenout.

 

Počítač je zde na prvním místě

Abyste mohli opravdu pracovat bez limitů, jsou nutné kvalitní pracovní nástroje. V tomto případě počítač s odpovídající RAM pamětí nebo grafickou kartou. Spolehněte se na osvědčené značky, doporučení přátel, kteří pracují v podobném nebo stejném oboru jako vy, a vsaďte i na recenze jednotlivých produktů.

 

Jak si vybavit svou domácí kancelář.

 

Stačí vám 13palcová uhlopříčka notebooku nebo se zaměříte spíše na klasiku, tedy 15,6 palce?

Pokud plánujete stolní PC, věnujte pozornost klávesnici a myši. Pořiďte si ergonomickou myš, protože ulevíte svému zápěstí, berte to jako důležitou zdravotní radu. Bolestivé projevy syndromu karpálního tunelu tak nebudou na pořadu dne.

Potřebujete externí monitor? Vyřešte si důležité otázky předem a nezapomeňte, že kvalitní výpočetní technika urychlí práci.

 

Bez počítače to dnes zkrátka nejde, doba psacích strojů je dávno pryč. Copywriter, programátor i grafik budou potřebovat notebook, který jim umožní kvalitní práci. Prohlížeč s několika otevřenými okny, mezi nimiž přepínáte, kdo by tohle neznal? A právě zde bývá kámen úrazu, některé počítače přestávají stíhat zběsilé tempo dnešní doby. Vyberte si takový, který vás nebude omezovat!

 

Stůl a židle pro lepší komfort

Místo, kde budete jenom pracovat. Z postele tedy opravdu ne, vytvořte si kout, kde bude stůl a židle připravené k tomu, že se musíte soustředit a trávit pár hodin denně vsedě.

Kromě toho, že budete pracovat v blocích, tedy vyhradíte si čas na práci úměrně biorytmu a nastavení vnitřních hodin, je jistě rozumné nešetřit na vybavení kanceláře. Polohovatelná židle se stabilními područkami, opěrkou pro hlavu, to je dobrá investice a boj proti ztuhlým a namoženým zádovým svalům. Bolest pak někdy i přímo znemožní pracovat, tedy – kromě pravidelného sportu a různých pohybových aktivit – dobře si promyslete i to, jak bude vypadat židle. Když to bude přímo sortiment z kategorie tzv. zdravotních židlí, neuděláte žádnou chybu!

 

Ať chcete nebo ne, během dne prostě budete sedět – a někdy pořádně dlouho. Design židle proto není vždy na prvním místě, zdravotní židle vám pomůže lépe se soustředit a ochránit ve finále i zdraví. Výhodou je kromě područek a opěrky hlavy také možnost nastavit si výšku židle.

 

Polohovací stůl a židle mohou výrazně zvýšit váš komfort a zlepšit produktivitu.

 

Popřemýšlejte i o polohovacím stole, který jistě při dlouhé práci také oceníte. I pokud budete střídat práci vsedě a vestoje, oceníte dobře vybranou židli, nebudete se hrbit, cítit nekomfortně apod.

 

Pár dalších vychytávek

Komfortní zdravotní kancelářskou židlí to končit nemusí. Gelové podsedáky nebo naopak sedáky z paměťové pěny? Ano, i bederní opěrka je snadno k mání. Račte si vybrat, variant jsou k dispozici na trhu na desítky.

Tzv. sedací klín je také dobrá volba, pokud budete trávit značnou část pracovní doby vsedě. Speciální sedáky se hodí i do auta, používají je kamionoví dopravci. Proč by potom nešlo o vhodný doplněk pro kancelářská povolání 21. století, a tedy i home office?

Podložky pod nohy mohou být také zajímavým kouskem pro váš pracovní prostor. Cíl mají tyto pomůcky jediný, zmenšit zátěž, která se na vás klade při delším sezení.

 

Úložný prostor je vždy po ruce

Psací stůl, který je dostatečně prostorný, židle, co bude dostatečně pohodlná, ale v neposlední řadě i úložný prostor na dokumenty, papíry apod. I kdyby šlo o poličku nebo zásuvku, jde o doplnění základního trojlístku, věc, bez které se dnešní kancelářská práce snad ani nějak efektivně dělat nedá. Notebook si můžete na chvíli přenést a pracovat v jiné části bytu, i díky tomu budete mít nové nápady. Pracovní koutek by měl ale zůstat jedničkou a také je nasnadě, aby splňoval původní představy. Vylaďte si jej (téměř) k dokonalosti, bude to rozhodně ku prospěchu věci!

 

Kvalitní osvětlení je skutečně základ

Nepodceňujte i otázku osvětlení! Vždyť i když pracujete z domova obvykle odpoledne a máte tedy denního světla dostatek, někdy se zakázka protáhne do pozdních večerních hodin a pak jistě oceníte, že je na pracovním stole perfektní lampička. Zdravé světlo existuje, jen se po něm rozhlédnout! Zvolte jej tak, abyste osvítili celé pracoviště, nenechávejte temné kouty, světlo by mělo být příjemné pro vaše oči i z dlouhodobého hlediska.

Pálení očí z nekvalitního osvětlení za to nestojí, přitom může jít jen o první projev určitých zdravotních komplikací z nevyhovujícího pracoviště. Větší únava, bolesti hlavy, tomu všemu se dá předejít!

Pozor na odlesky, ale také na barevný tón světla. Teplota mezi 4 a 6 tisíci kelviny bude nejlepší. Vaše oči ji totiž považují za denní světlo, alespoň podvědomě. Pokud bude světlo až moc žluté, bohužel se sníží efektivita. Budete relaxovat, připravovat se na spánek, připadat si, jako byste četli svou oblíbenou detektivku.

 

Nevhodné osvětlení srazí váš výkon klidně i o více než pětinu, pokud už nebereme v úvahu ochranu zraku, je toto hodně pádný argument! Jinými slovy, budete sice maximálně využívat denní světlo, ale bez dobré lampičky to někdy nejde.

 

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Když si vyberete vhodný stolek, osvětlení a zajistíte zdravé sezení, jste hotovi teprve z poloviny. Musíte totiž i svůj pracovní koutek pravidelně udržovat. Čistá myš, klávesnice, stírání prachu, vysávání. V čistém prostředí se cítíte komfortně, útulně, prostě a jednoduše hezky. A čím lépe je naladěná vaše mysl, tím spíš dosáhnete kvalitních výsledků v pracovním procesu, to je přece jasné všem! Doma stejně pravidelně uklízíte, nebude proto problém zaměřit se více i na místo, ze kterého pracujete online.

 

Ať už je vaší náplní práce tvorba webů, klientská podpora e-shopu nebo cokoliv dalšího, nejde jen o boj s rušivými elementy, ale také s prachem! Pracovní místo by mělo být udržováno v čistotě, nezapomeňte řádně vyvětrat. Čerstvý vzduch znamená i spoustu zajímavých myšlenek!

 

Útulnost dělají často i drobnosti

V neposlední řadě nezapomeňte svou domácí pracovnu vybavit různými doplňky, jedná se například o květiny, dekorace, obrazy, nábytek apod. S nimi si totiž mnoho lidí běžně zdobí kancelář a když budete mít protentokrát kancelářské prostředí doma, neznamená to, že podobnou věc dělat nesmíte. Je to právě naopak, ten kout domova, který si určíte na práci, by měl co nejvíce připomínat klasickou kancelář.

 

Příklad, jak byste mohli zařídit vaši home office - - nezapomínejte na různé malé věci, dekorace, obrázky.

 

Barvy na zdech? Jistě, pokud je třeba vymalovat, udělejte to ve jménu své budoucí pracovní produktivity. S tím úzce souvisí i pořádek na pracovišti. I když je to těžké, uklízejte hrnky po kávě hned, třiďte si papírové dokumenty co nejdříve to půjde. S dobře srovnaným pracovním prostředím, kde víte o každé maličkosti, budete ještě produktivnější!

 

Vhodně zvolené pracovní prostředí a vybavení znamená vyšší produktivitu na homeoffice. 

 

Mohlo by vás zajímat:
Pracujete z domova a nedaří se vám? Nebo vám váš zaměstnavatel nařídil home office a nyní hledáte rady, jak zvýšit efektivitu své práce? V tom případě si přečtěte tento článek. Najdete tam několik tipů, které vám dopomohou k vyšší produktivitě.

 

Pár slov na závěr

V tomto článku jste si mohli pro inspiraci přečíst pár tipů a rad, jak si zútulnit svoji domácí pracovnu. Nezapomínejte, že vhodně zvolené doplňky a technické vybavení mohou výrazně zvýšit produktivitu vaší práce, a hlavně vaši celkovou pohodu. Rozhodně to nepodceňujte.

Hledáte si práci z domu, ale nedaří se vám? Sledujte nabídky práce na mé stránce, konkrétně v této kategorii.

 

Doporučuji přečíst si také diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Jak vypadá vaše domácí pracovna? Co byste doporučili čtenářům této stránky, aby rozhodně nechybělo v jejich kanceláři? Napište do diskuse. Každého názoru si cením, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply