Pár tipů, co určitě nedělat, když pracujete z domova

Pár tipů, co určitě nedělat, když pracujete z domova.

Homeoffice je fenoménem moderní doby a s problémem zvaným Covid-19 se stávající trend jen uspíšil. Řada lidí pracuje z domova jednoduše proto, že je to pro ně pohodlné. Velká výhoda pro introverty, kteří nemají rádi open space prostory, úspora nákladů spojených s dojížděním do nejbližšího města. Jak pracovat z domova, abychom byli efektivní a současně si udrželi zdravou mysl? Existují různé kurzy a semináře, využívat je ale nutně nemusíte.

 

Možná vám bude stačit i pár dobrých rad, se kterými se posunete dál a budete ve svém oboru ještě úspěšnější. Pojďme se na ně podívat!

 

  1. Sociální sítě aneb všeho moc škodí

Možná si to neuvědomujete, ale během pracovní doby trávíte příliš mnoho času na Facebooku, Instagramu nebo WhatsAppu. V součtu podobnými aktivitami strávíte hodinu denně? I to je až moc, tyhle aktivity si nechte jako odměnu po vykonané práci a uvidíte, že budete ve své domácí kanceláři podstatně efektivnější.

Ani se nepřihlašujte do profilů, protože by vás lákalo nicnedělání a surfování v oblíbených skupinách, čtení různých postů a objevování novinek. Ne, tohle do pracovní doby prostě nepatří! Nemějte telefon poblíž počítače, stanovte si čas, kdy si odpočinete a budete mít pár minut na jiné činnosti než ty, které patří do všeobecné pracovní náplně.

Pozor, prokrastinace nepatří do denního plánu! Věnujte se práci naplno a teprve poté, co ji dokončíte, bude k dispozici nějaký čas na odreagování se. Totéž platí pro Spotify, Netflix, Voyo, HBO Max a vůbec cokoliv, co by mělo potenciál vás zbytečně rozptylovat.

 

  1. Pečlivé každodenní plánování

Jen se zodpovědně připraveným plánem lze totiž uspět.

Musíte mít naprosto jasno, co budete dělat v příští hodině a jaké jsou plány na další den. Jen se zodpovědně připraveným plánem lze totiž uspět!

Časový rozvrh je nutností, ráno se vrhnete dvě hodiny na e-maily, potom se do oběda věnujete práci na nějakém projektu, odpoledne ladíte detaily se zbytkem týmu na další den. Time management je důležitým prvkem pro každou dobře fungující firmu a využijete ho samozřejmě i při homeoffice. Využijte obyčejný papír, napište si krátce plán, vše, co máte udělat a pak postupně odškrtávejte jednotlivé položky. Bude to i dobrá motivace.

 

Po splnění denního rozvrhu máte přece konečně volno a čas na oblíbený seriál! Homeoffice není dovolená, musíte jeho předností naplno využít a neztrácet zbytečně drahocenné minuty.

 

Online správa úkolů? I tehdy si můžete přijít na své, jsou tu totiž aplikace jako Trello nebo Asana. Zadáte si úkol nebo vám ho zadá nadřízený, to už je vedlejší. Na homeoffice je důležitá přehlednost, takže podobné osobní nástěnky se hodí.

 

  1. Kdy jste vlastně nejaktivnější?

Musíte si také najít dobu, ve které uděláte nejvíce práce. Může to být dopoledne, odpoledne, ale i později večer, to je úplně jedno. Na homeoffice nejste nijak limitováni, práci se můžete obvykle věnovat v různou denní dobu.

Jste skřivan? Patříte spíše mezi sovy? Určitě bude vhodné, když si při přechodu z kanceláře do režimu homeoffice nastavíte plán tak, jak byl dříve. Nezapomeňte, aby šlo o realistický plán. Pokud jste byli zvyklí přijít do kanceláře v osm a hned se dát do práce, vstávejte, jak jste zvyklí a na osmou si sedněte za kancelářský stolek a PC. Možná se vám lépe pracuje až po obědě, proto přizpůsobte celý plán svým zvyklostem. Vy sami sebe znáte nejlépe a můžete si být naprosto špičkovým šéfem, nebo snad ne?

 

Energické hodiny má každý nastavený jinak, využijte tedy nejlepší vlnu a svezte se po ní. I kdyby byla od osmi do deseti večer, není na tom vůbec nic špatného!

 

  1. Krátké přestávky jsou zapotřebí

Bez kratších přestávek se pracovat nedá, to vědí v každé kanceláři. Cvičte nebo relaxujte.Nikdo přece nebude pracovat čtyři hodiny v kuse, to jednoduše nejde. Snad jen u manuální práce, která je velmi monotónní. Musíte si proto čas od času dopřát pauzu. A nejlepší je, že oddech si můžete navolit podle svých představ, protože pracujete z domova.

Pár minut klidu, jedna hudební skladba na rozptýlení, chvíle strávené u kávy. Ale také oční cviky a protažení krku a páteře, což je nezbytná prevence proti bolestem. Osvěžení těla i mysli je klíčové, získáte pak příliv nové energie. Bez kratších přestávek se pracovat nedá, to vědí v každé úspěšné kanceláři! Třeba si jen dojděte do kuchyně pro skleničku vody.

 

  1. Odložte pyžamo hned ráno

Nepracujte ve stejném oblečení jako v tom, ve kterém spíte. Jednoduchá rada, která vám umožní být produktivní po celý den. Oblečte se jednoduše tak, jako kdybyste měli jít do kanceláře a pak získáte vyšší motivaci, abyste byli aktivní.

 

Pyžamo do práce nepatří, proto jej převlékněte hned poté, co vstanete ráno z postele. Měli byste totiž co nejvíc simulovat klasickou kancelář, protože vás bude vést k práci tak, jak jste zvyklí.

 

Ranní rutina má svůj smysl, a to i když odpadne cesta do zaměstnání autem či MHD. Nikdo netvrdí, že musíte mít pevně utaženou kravatu. Dodržujte ale zavedený rytmus z dřívějška. Pomůže vám to naladit se na homeoffice zase o něco lépe!

 

  1. Vyberte si místo, kde bude jen práce

Domácí kancelář.

Pracovat z postele nebo z gauče, kde je televize, to rozhodně není žádná dobrá volba. Naopak, spíše si zapnete TV a budete sledovat obrazovku. Jak tomu předejít? Jednoduše, abyste nemuseli pracovat během odpoledních nebo nočních hodin po dopoledni u filmu, vyberte si pracovní kout, kde budete mít jen věci určené k práci. Plnění pracovních povinností bude nejlepší v prostředí, které tomu plně odpovídá a je přímo určené k vykonávání příslušných činností. Nenechejte se rozptylovat, udělejte si pracovní prostor, ve kterém vás nebude nikdo a nic rušit.

 

Technické vybavení domácí kanceláře také může výrazně zvýšit efektivitu vaší práce a celkovou pohodu. V tomto článku najdete pár tipů a rad, jak si zútulnit domácí pracovnu.

 

  1. Nic proti kvalitní kávě, ale…

V tomto bodu chci říci, že všeho moc škodí a neměli byste proto denní režim nastavovat velkou porcí kávy. Příliš mnoho kofeinu znamená nepořádek v těle, budete spíše podráždění i kvůli malým detailům, což pro soustředěnou práci není vůbec nic dobrého.

Tři a více hrnečků kávy během pracovní doby už může znamenat problém. Pitný režim je pak třeba dohánět vodou, což je vlastně to nejmenší. Velká porce kofeinu je škodlivá, takže jedna silnější káva po ránu a druhá slabší po poledni bude určitě tak akorát. Nepřehánějte to ani s čaji, protože některé směsi mohou mít spíše tlumivý účinek. Nejlepší bude pít v kanceláři čistou vodu.

 

  1. Trochu zeleně je vždycky plus

Do vašeho pracovního koutku patří i kousek přírody.

Do vašeho pracovního koutku patří i kousek přírody, který pomůže unaveným očím. Pravda, možná nosíte brýle, které filtrují modré světlo, ale se zelení bude váš pocit z času stráveného v pracovním prostředí rozhodně lepší.

Kaktus pro ty, kteří zapomínají zalévat a nikdy dříve se nevěnovali péči o rostliny, ale také zelenec nebo toulcovka (lopatkovec) pro ty, kteří už patří mezi pokročilejší milovníky flóry.

 

Příjemné zátiší si vytvoříte za pár minut, chvilku se zadíváte místo do obrazovky směrem ke květináči a ulevíte si. S přírodou po ruce jde všechno snáz a nemyslíme tím jen příjemný výhled z okna do parku.

 

Strohý pracovní stůl bez květináče je vlastně spíše mínus, i když se to na první pohled může zdát úplně jinak.

 

  1. Nová a nová místa pro homeoffice

Pokud vás domácí koutek už nudí, zkuste zajít do místní kavárny nebo knihovny. I odtud si můžete plánovat homeoffice, jde obvykle o klidné místo, díky němuž se budete moci naplno soustředit na zadané úkoly. Když chcete zlepšit produktivitu, možná bude namístě zajít občas i do parku nebo někam jinam, hlavně ne za pracovní stolek, kde si po delší době připadáte jako v opravdové kanceláři.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s prací z domova? Co vás rozptyluje a snižuje efektivitu vaší práce? Napište do diskuse.

 

Mohlo by vás zajímat:

Pár tipů, jak zlepšit efektivitu práce v domácím prostředí – vyčítá vám váš šéf, že při práci z domova nejste tak efektivní jako v kanceláři? V tomto článku naleznete několik tipů a rad, jak to vylepšit.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply