Jaká pravidla a povinnosti platí pro home office?

Jaká jsou pravidla při práci z domova?

Moderní doba přeje rozvoji homeoffice (práci z domova) víc než kdy jindy. V době koronavirové pandemie se počet lidí pracujících z domova značně zvýšil a mnoho z nich přišlo na to, že jim vlastně takové pracovní podmínky vyhovují. Práce, kterou si organizujete ve vlastním bytě, má samozřejmě svá pro a proti, ale když si nastavíte pravidla a dodržujete je, máte velkou šanci uspět.

 

Tento trend bude rozhodně pokračovat, s covidem jsme jako civilizace ještě zdaleka neskončili a potenciál homeoffice je velký i díky rozvoji vysokorychlostního internetu. Ten je dostupný i v menších obcích, kvůli práci už není nutné dojíždět desítky kilometrů – online můžete být téměř neustále.

 

Jak jsou nastavena moderní pravidla?

Ještě nikdy v minulosti nepracovalo na homeoffice tolik lidí jako v letech 2020 a 2021, covid změnil hodně pravidel hry, ovlivnil život milionů zaměstnanců na celém světě. Drtivá většina firem využívá tuto možnost více než před krizí. V době před covidem pracovalo výhradně z domova asi 15 procent zaměstnanců. Jak ale uvádějí data Hospodářské komory z podzimního období loňského roku, prakticky polovina zaměstnavatelů (47 %) měla minimálně jednoho zaměstnance na homeoffice.

Například česká vláda přemýšlela v březnu 2021 o tom, že zavede povinnost pracovat z domova nejen pro všechny státní zaměstnance, ale pro celé národní hospodářství – pokud je to možné, má se institut homeoffice využívat na maximum. A jak dodnes uvádí oficiální Covid portál, homeoffice není dán příkazem, ale je samozřejmě vřele doporučen v případě, že to charakter povolání umožňuje. Zaměstnanec však musí s prací z domova souhlasit, zaměstnavatel ji nemůže bez jeho kývnutí nijak nařizovat (respektive to neumožňuje aktuální legislativa). Pracovní dobu však už zaměstnavatel na homeoffice určuje, i když je možné nastavit jistou flexibilitu, zkrátka a dobře – jak to bude nejlépe vyhovovat oběma stranám, je zde prostor pro kompromisní řešení.

 

 

Náhrada nákladů za práci z domova

V mnoha zaměstnáních je propláceno například stravování nebo cestovní náklady, které vzniknou při dopravě na pracoviště. Jak je tomu ale s náklady, co se přímo pojí s homeoffice? Jak říká sám ZP (Zákoník práce), závislá práce může být vykonávána jen na náklady zaměstnavatele. A kromě jiného to mohou být třeba i výdaje za spotřebovanou elektřinu – tedy v částečné výši, může se domluvit i určitý paušál, vždy záleží na dohodě obou stran. Opotřebení obrazovky PC nebo kancelářské židle, i to teoreticky může náležet do kompenzace nákladů. Zaměstnanec je však povinen vše doložit, což může být někdy hodně komplikované téma.

Během pracovní doby by se samozřejmě pracovník měl věnovat hlavně úkolům od zaměstnavatele, a ne domácím pracím. Oběd by si měl připravovat během polední přestávky, u kancelářských profesí se počítá s oddechem, který byl na programu i při pobytu v kanceláři. Zásadní je tedy důvěra. Na homeoffice by měl přejít někdo, kdo už má ve firmě jistou reputaci a se zaměstnavatelem jej pojí dobré vztahy, dost možná i dlouholeté. Existuje i software, který zaměstnance sleduje, respektive hlídá jejich chování na síti, ale jde o věc, jíž upravuje legislativa a nelze ji použít globálně. Zaměstnanci o tom navíc musejí vědět dopředu.

 

Přečtěte si také článek Pár tipů, jak vylepšit svou domácí kancelář – v článku naleznete několik rad, jak zlepšit produktivitu své práce tím, že si zakoupíte vhodné technické vybavení do své pracovny.

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Dohoda versus vnitřní předpis

Homeoffice lze upravit, a to poměrně podrobně, formou dohody o výkonu práce z domova, ale také pomocí tzv. vnitřních předpisů.

Pravidla pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci? Ano, i tohle se homeoffice týká. Korigovat lze pracovní dobu, ale i formu, kterou budou kontrolovány vykonávané činnosti a odevzdaná práce.

 

Vzory hledejte na internetu

Protože šikovní lidé přiložili ruku k dílu, najdete na webu pravovrousce.cz různé dokumenty, které se vám mohou v pracovněprávním vztahu výborně hodit. Patří sem i vzor pro dohodu o výkonu práce z domova nebo další užitečné věci.

 

Mohlo by vás zajímat:

Pár tipů, jak zlepšit efektivitu práce v domácím prostředí – vyčítá vám váš šéf, že při práci z domova nejste tak efektivní jako v kanceláři? V tomto článku naleznete několik tipů a rad, jak to vylepšit.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply