Jak ušetřit peníze při stávající míře inflace?

Několik tipů, jak ušetřit peníze - prasátko, mince.

Mnoho věcí každodenní potřeby je rok od roku dražší, zvláště pak v posledních měsících vlivem vypjaté ekonomické a politické situace v Evropě je inflace vysoko nad hranicí, kterou je ochotna akceptovat většina domácností. Jak se s tím vyrovnat? Jak alespoň zmírnit dopady drahoty, co se na nás podepisuje při každém nákupu? Finanční gramotnost se sice ve školách povinně nevyučuje, ale nebylo by od věci ji zavést.

 

Univerzální návod, jak se vypořádat se zdražováním, sice neexistuje, nicméně dodržováním pár základních myšlenek může v peněžence zůstat větší objem peněz, které pak použijete na něco jiného.

 

Na začátku je vždy dobrý přehled

Notes, tužka, propiska a vlastní myšlenky. Zapisujte si, co všechno utratíte, mějte tak své výdaje pod maximální kontrolou. Vypište všechny položky, na které si vzpomenete a průběžně doplňujte další a další. Nešetřete se, některé věci jsou zbytné a jiné ne, zaznamenejte samozřejmě i své neřesti a zlozvyky, se kterými chcete co nejdříve skoncovat. Musí zde být každá položka, za kterou utrácíte peníze.

Šest z deseti lidí podle průzkumů nemá sestaven domácí rozpočet. A právě proto nejspíše utrácí víc peněz, než by si bývalo přálo. Položte si tedy zcela zásadní otázky.

  • Je možné zlepšit příjmy? Možná se nabízí nějaká malá brigáda na víkend nebo volný večer.
  • Jsou všechny výdaje opravdu nezbytné? Nemáte v seznamu položku, jíž je možné vypustit?
  • Máte odhodlání k obětem? Pokud přestanete kouřit, ušetříte min. tři tisíce korun měsíčně.

 

Zlozvyky teď musí rázně pryč

Neutrácejte peníze za zbytečné věci.

Pokud si je dovedete odříci, máte napůl vyhráno. Alkohol plus cigarety jsou nešvarem, který je v našich domácnostech často k vidění. Jde o finančně nákladnou záležitost, s níž své zdraví určitě nepotěšíte. A navíc, dá se očekávat, že v době krize se tyto položky prodraží ještě více. Zvyšování spotřební daně zejména na tvrdý alkohol a kuřivo je za poslední roky už evergreenem a je možné, že ještě poroste.

Nebude lepší se s podobnými produkty rozloučit? Nikdy není pozdě na to přestat kouřit. Budete mít vyšší sebevědomí, že jste něco podobného zvládli. A po pár letech si můžete říci, že se cítíte mnohem lépe než dřív, právě díky tomu, že si plíce a další orgány lehce oddechnou.

 

Roční výdaje za alkohol a cigarety mohou růst až do řádu desetitisíců korun. A to je stále zajímavá suma.

 

Nákupní plán je dobrá věc

Vytvořte si nákupní plán a neutrácejte za věci, které nepotřebujete.

Musíte si ujasnit, co přesně budete kupovat a kde. Letáky supermarketů dopomohou k mnohem lepšímu výsledku a zajistí, že účtenka za životní náklady vůbec nemusí být nijak vysoko. Sledujte hlavně akce a rozlučte se s impulzivními nákupy, kterými si děláte dobře.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Před nákupem si dejte jídlo, abyste nešli mezi regály hladoví, vždyť přece i to je zbraň dnešních velkoobchodníků. Navnadit chuťové pohárky přece umějí dokonale! A odolat je tak náročné, zvláště pokud nemáte skoro nic v žaludku. Tak pozor na šalbu a klam!

Napište si seznam nebo si ho vytvořte v mobilních aplikacích k tomuto účelu vzniklých. Stačí doslova jen pár kliknutí a můžete vyrazit s nákupním vozíkem mezi uličky přeplněné zbožím. Tentokrát nebude plný. Dáte do něj jen to, co potřebujete, věci, které jste si dopředu vyhlédli a z nastoupeného trendu neuhnete ani o metr. Dejte si podobné předsevzetí a rodinná kasa bude o dost spokojenější!

Větší nákup potravin do zásoby rozhodně není vyloučen. U trvanlivých potravin jako je mouka, rýže nebo kečup a luštěniny je spíše dobrým tipem, na kterém se dá stavět. Slevové letáky jsou plné zajímavosti, ale zaměřte se hlavně na to, co doopravdy sníte. Aplikace v mobilu vám pomůže vyčíhat si vhodný moment, kdy je právě v tom či onom supermarketu levné mléko či smetana.

 

Možná vás bude zajímat také článek Jak ušetřit něco navíc online nakupováním. Najdete v něm pár tipů, které jistě oceníte.

 

Vařením doma také ušetříte

Chodíte často do restaurace? Kupujete si polotovary, které si pak ohřejete v mikrovlnce nebo krátce povaříte na sporáku? Potom děláte chybu, která vás ve výsledku stojí spoustu peněz. Asi byste se divili, kolik takové věci vyjdou meziročně! Vařit doma z čerstvých surovin je ale něco jiného a pozitivní změnu zaznamená i vaše trávení. České domácnosti vyhodí desítky kilogramů jídla ročně, takže se naučte neplýtvat. Limonády i minerálky je možné kupovat ve větším balení, které vyjde v průměru levněji než malé lahve.

Když si spočítáte náklady a investujete trochu volného času, brzy zjistíte, že je ekonomičtější vařit si doma než se stravovat na veřejnosti. Může to být pohodlnější, ale za cenu jednoho obědového menu si můžete udělat několik porcí kvalitního jídla. Jinými slovy, mít zásobu na celý den dopředu. Do práce si dělejte svačiny, na výlet do přírody nebo za památkami platí totéž. Oběd v krabičce není žádná ostuda nebo ponížení. Má ho jistě i někdo z vašich kolegů v zaměstnání.

 

Elektřina nemusí být strašákem

Třída A+++, která slibuje nejvyšší úsporu spotřebičů.

Děsí vás, že budete platit skutečně mimořádné výdaje za odběr elektřiny? Přitom řešení je vlastně jednoduché, můžete změnit poskytovatele, alespoň se informovat, jaká je situace na trhu a pak postupovat bod po bodu. Popřemýšlejte nad nákupem ekonomičtějších spotřebičů, orientujte se podle energetických štítků. Kategorie A+++ je tou nejlepší, ale i s A+ budete šetřit, pokud nahradíte několik let starou pračku či ledničku. Obecně platí, že se vyvíjí také elektronika, nezapomeňte také přemýšlet o výměně televizoru, místo stolního PC si pro příště zvolte notebook, to platí i pro náruživé hráče. Existují totiž i herní varianty notebooku a jejich spotřeba elektřiny je oproti stolní mašině výrazně nižší.

Elektřinou můžete šetřit i v kuchyni a nemluvíme jen o úsporných žárovkách, které byste si měli osadit v celém bytě. Využívejte při vaření zbytkového tepla, nezapomínejte na poklici a velikosti hrnce přizpůsobte plotýnku, pokud máte dvě nebo čtyři, vybírejte z nich a vytěžujte je rovnoměrně. Vodu ohřívejte zásadně v rychlovarné konvici a nezapomínejte, že právě uvařené jídlo nepatří do lednice, ta by jej totiž musela vychladit – a vzala by si na pomoc relativně velké množství energie, vše zcela zbytečně.

 

Mimochodem, když jsme u toho vaření, proč si za jeden večer nepřipravit jídlo na pár dní dopředu? Uspoříte čas a pak si stačí jednotlivé porce jenom ohřát. Navíc nebudete muset zase delší dobu do obchodu a nebudete tak v pokušení koupit si něco dalšího, co příliš nepotřebujete.

 

V tomto článku najdete další zajímavé tipy, jak ušetřit nějaké peníze na elektřině.

 

Jak ušetřit vodu v domácnosti

Zachytávejte dešťovku, kterou můžete zalévat rostliny nebo si také umýt auto, vhodná je také ke splachování WC. Nikdo po vás nechce, abyste se sprchovali dvakrát do týdne, standardem je přece každodenní krátký pobyt v koupelně, který je spojený i s touto fází tělesné očisty. Sprcha je však mnohem lepší variantou oproti vaně plné vody. S perlátorem, jenž uspoří další cenné kapky, budete při sprše i mytí nádobí jistě spokojenější.

Ještě jeden zlozvyk – znáte někoho, kdo při čištění zubů nechává téct vodu? Přesně tady přicházíte o litry a meziročně o stovky litrů vody. Úspora je někdy opravdu jednoduchá! Pozor na kapající kohoutek, protékající WC a podobné zdánlivě malé problémy. Na toaletě můžete takto přijít v krajním případě i o stovky litrů za den. Vyřešte to co nejrychleji!

 

Chodit do knihovny je normální

Za starých časů lidé chodili do knihovny a dnes je znovu doba, kdy by se podobný trend mohl vrátit. Knihu si nemusíte koupit, je poměrně drahá, ale půjčit si jí z knihovny vyjde na zlomek pořizovací ceny, platíte jen za roční registraci. Právě proto byste mohli zkusit podobný postup, snad jen si pohlídejte datum, kdy máte knížku vrátit – pokuta za pozdní vrácení je nepříjemným výdajem. Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, je to zajímavá cesta, při které nezaplatíte ročně několik tisíc korun. Jen nesmíte být pohodlní pravidelně chodit do knihovny a vybírat si tituly, které vás zaujmou.

 

Drogerie může být úsporná

Oprašte recept našich předků a zkoušejte to s citronovou šťávou, octem a jedlou sodou. Čistící efekt je velmi vysoký, navíc v tomto případě jde o stoprocentní bio záležitost bez (potenciálně) zdraví škodlivé chemie. Ocet se dá využít na koupelnu, pračku i čištění trouby, vyleštíte s ním i okna. Hodí se na toaletu, poradí si s vodním kamenem. Sečteno a podtrženo, takhle ekologicky nezávadná drogerie může stát doslova jen pár korun! Jedlá soda umí dostat zápach z lednice i koberce, pokud budete dostatečně trpěliví. Jiná chemie samozřejmě také, ale v drogerii nemusíte nechávat pár stokorun měsíčně navíc, nebo snad ano? Šetřete tedy ode dneška v domácnosti stylem korunka ke korunce a uvidíte, že se podobný přístup vyplatí na výbornou.

 

Oblečení aneb neutrácejte zbytečně

Inflace roste, proto je třeba šetřit i na šatníku. Nevyhazujte zbytečně věci, co jsou jen trochu obnošené. Určitě se znáte a víte, že budete nosit jen některé nové oblečení. Potom ale nemá smysl utrácet tisíce v buticích. Pokud máte šicí stroj, oblečení se dá zašít, upravit a podobně (nebo jej můžete prodat na nějakém bazaru, případně darovat pro dobročinné účely). Čím víc kousků oblečení je ve skříni, tím méně jich budete nosit. A nebyla by právě tohle velká škoda?

 

Čas od času si udělejte radost, ale kupovat dvě trička každý měsíc, to je přece jen trochu moc. Tedy alespoň vzhledem ke zdražování, které radí investovat do jiných věcí.

 

Znáte nějaké další způsoby, jak ušetřit peníze? Napište své zkušenosti do diskuse a inspirujte ostatní čtenáře.

 

Líbí se vám můj web? Pokud ano, doporučte jej svým přátelům, určitě vám budou vděční. Také se můžete přidat do mé facebookové skupiny, ve které vás budu neustále informovat o nových nabídkách práce z domova a o možnostech vydělávání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply