Jak napsat správně životopis a motivační dopis – pár tipů

Žena pracuje na svém CV (curiculum vitae).

Ať už se věnujete delší dobu homeoffice a nedovedete si svůj profesní život už jinak představit, nebo hodláte i nadále chodit do kanceláře, na prvním místě bude vždy životopis. Pokud jej máte dobře sepsaný, je šance na další pracovní příležitost mnohem vyšší. Přehlednost je na prvním místě, už jen proto, že personalisté mají omezený čas na každého kandidáta. A kdo je nezaujme, ten musí opustit hřiště. Jak tedy napsat svoje curriculum vitae (CV), aby bylo co nejzajímavější?

 

Co by v životopisu rozhodně nemělo chybět, pokud se ucházíte o práci z domova? A jaké věci jsou naopak zbytečnou přítěží?

 

Můžete si vybrat vhodný vzor

Fotografie by neměla chybět, stejně jako základní kontaktní údaje. Nezapomeňte na e-mail, telefon a adresu bydliště, vzdělání seřaďte od posledního, nevynechejte žádné předchozí zaměstnání.

Bude vhodné, když uvedete i kontakt na zaměstnavatele, ověření referencí je pro některé personalisty velmi důležitým bodem.

Uveďte své jazykové znalosti, kurzy, všechny dovednosti (včetně ŘP). Nevynechejte ani zájmy, pokud budou nějak souviset s pracovní pozicí, o kterou se ucházíte. CV by také mělo být ve formátu PDF.

Na stránce https://mampohovor.cz naleznete desítky moderních a originálních šablon životopisů a motivačních dopisů, které si můžete stáhnout zdarma.

 

Vzory životopisu a motivačního dopisu zdarma.

 

A co uvést do životopisu, který má být vaším trumfem, pokud se ucházíte o místo, kde je v hlavní roli homeoffice?

 

Práce z domova je dnes hitem

Setkáváme se s ní stále častěji, homeoffice neboli práce z domova už není jen pro úzkou skupinu zaměstnanců. Pokud se ucházíte o pozici, která s tímto fenoménem souvisí, rovněž platí, že se nevyhnete osobnímu pohovoru. Někdy jej ale lze provést i přes Skype nebo jiný online komunikační software.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Výhodou pro HO je určitě schopnost samostatně řešit problémy a dobrá organizace samostatné pracovní činnosti. Při práci z domova se klade větší důraz na řadu vlastností a na zaměstnancích je obecně větší díl zodpovědnosti, pracovní disciplína je tedy velmi důležitá.

Nezapomeňte zmínit tyto osobnostní předpoklady ve svém životopisu.

 

Pokud se ucházíte o nějakou manuální práci, nezapomeňte uvést ve svém CV, že jste manuálně zručný.

 

Komunikace je až na prvním místě

Výborné komunikační schopnosti jsou při práci z domova velmi důležité, budete se totiž mnohem více zabývat videokonferencemi, chatováním a telefonováním. Máte bohaté zkušenosti? Výborně, tak je uveďte, v životopisu nesmí chybět nic, co je zásadní. Ale pozor, buďte nanejvýš struční. Jak jsme si už naznačili, personalista vám věnuje minutu – a když ho nezaujmete, je pravděpodobné, že vaše CV zase odloží.

 

Práce na notebooku.

 

Příliš osobní údaje do životopisu nepatří

Rodinný stav, počet dětí, detailně rozebrané zájmy. To jsou body, které v životopisu být nemusí a působí už na první pohled pro personalistu rušivě. Pokud si nejste jistí, že dokážete vytvořit vhodnou šablonu, stáhněte si z internetu nějakou, která působí dobře.

Dlouhé věty do CV nepatří, vše piště v krátkých bodech, odrážkách, co možná nejjednodušeji.

Důležité také je, aby se neobjevovaly žádné gramatické chyby. Vyvarujte se i toho, abyste posílali e-mail do firmy, kde se ucházíte o pozici, z adresy, kterou používáte ve svém nynějším zaměstnání.

 

Univerzální návod bohužel neexistuje

Hledáte nápovědu, která by vás bod po bodu provedla přípravou ideálního životopisu a zajistila vám konkrétní pracovní pozici? Bohužel, nic takového neexistuje. Můžete využít pouze dobře míněné rady, ale správnou formu musí najít každý sám za sebe. Lze jedině doporučit, ať se co nejvíce přizpůsobíte poptávce. Tedy, jinak řečeno, nerozesílejte univerzální CV a motivační dopis všude kolem sebe s tím, že se ozve alespoň někdo. Přečtěte si pečlivě inzerát a zkuste svou reakci na něj vyladit. Jednoduše řečeno tak, aby si personalista dobře všiml, že máte o volné místo velký zájem a věnovali jste patřičný čas odpovědi. Je také pravdou, že každá firma hledá někoho jiného a personalisté mohou mít odlišné preference.

Pokud někdo neodpoví hned tentýž den, neberte to jako problém. V poště zřejmě čeká hodně e-mailů k vyřízení. Na nic tedy nespěchejte, reakce přijde, a i kdyby byla nakonec negativní, zdvořile odpovězte.

 

Mohlo by vás zajímat:

Pár tipů, jak zlepšit efektivitu práce v domácím prostředí – vyčítá vám váš šéf, že při práci z domova nejste tak efektivní jako v kanceláři? V tomto článku naleznete několik tipů a rad, jak to vylepšit.

 

Zkušenosti s prací z domova jsou výhodou

Pokud jste už dříve pracovali na homeoffice a bylo to pro vás úspěšné období, tak ho nezapomeňte patřičně zmínit. Jste flexibilní a komunikativní, bez těchto vlastností se neobejdete.

Velkým plus jsou i zkušenosti s online vzděláváním. Dokážete pracovat nejen se Skype, ale i s dalšími programy pro internetovou komunikaci? I to patří do CV, pokud chcete uspět. Umíte pracovat v týmu i bez toho, abyste byli společně v kanceláři? I to je pochopitelně plusový bod pro vás!

Nemusí jít vždy jen a pouze o práci z domova, protože definice HO mluví v podstatě o jakémkoliv místě mimo kancelář. Pracovat lze klidně i z kavárny. Pandemie covidu-19 jen urychlila rozvoj práce z domova, do značné míry pomohl také vysokorychlostní internet, který je dostupný snad v každé domácnosti. Očekává se i další boom HO. Nezaspěte proto dobu.

 

Hledáte si práci z domu, ale nedaří se vám? Sledujte nabídky práce na mé stránce, konkrétně v této kategorii.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply