Výherní automaty, online poker, blackjack – jak vlastně fungují?

Ilustrační obrázek online hracího "výherního" automatu.

Každý z nás se ve svém životě určitě setkal s hazardem. Dokonce už na základní škole funguje určitý druh hazardu jako ,,vsaďme se o…„. Samozřejmě jde o dětinský a často neškodný hazard, který ale u některých jedinců přeroste ve vážnější problém. Tito lidé začnou v dospělosti hrát online hazardní hry, ve kterých proti vám nestojí nějaký reálný hráč, ale software, počítač, algoritmus. Ptali jste se někdy sami sebe, jak vlastně fungují hazardní hry jako online blackjack, hrací automaty, poker nebo ruleta?

 

Online automaty

První zastávkou v našem článku budou bezpochyby online ,,výherní“ automaty, které nabízí snad úplně každé online kasíno. Tyto, dalo by se říci, online hry, jsou naprogramované těmi nejlepšími programátory. Kasína potom samozřejmě neváhají svým programátorům platit nemalé sumy, které ale dotuje každý neúspěšný hazardní hráč.

 

Na to, abyste získali licenci pro provozování online kasína, musí být zabezpečené, že celý software, který neovládá člověk, dealer, bude vlastně generátorem náhodných čísel, přesněji možných kombinací. To znamená, že pokud padne například formace číslo 23, na výherním válci se zobrazí dejme tomu 8 různých symbolů a dva symboly stejné. A takto by se dalo pokračovat. Kde je tedy háček, když vše je náhodné?

Vše je náhodné jen zdánlivě. Internetové ,,výherní“ automaty sice jako generátory náhodných čísel fungují, ale s každým dalším zatočením válce automatu se vaše šance na výhru celkem rapidně snižuje. Prvních pět spinů je vaše šance na vítězství například 97 %. Začnete tedy vyhrávat a vaše herní konto se bude úspěšně naplňovat, vy se budete radovat, jakým úspěšným gamblerem jste. Po těchto pěti spinech nastává nějaká fáze II, ve které se šance na výhru sníží například na 25  %. Stále je to ale dobré. Jeden ze čtyř spinů by tedy měl vyjít. Vy ale začnete riskovat víc a sázíte pořád větší sumy. A samozřejmě, že čím víc sázíte, tím víc se pravděpodobnost výhry snižuje, o to se už starají právě perfektně naprogramované algoritmy. Při spinu číslo 36 s maximální možnou sázkou je tak šance na výhru řekněme 0,5 %. A to je háček, který není v žádné licenci nijak ošetřený – a vlastně proč by měl být? Vždyť je to gambling! Bohužel ale dává falešnou naději na výhru,  kterou získá skutečně jen naprosté minimum lidí.

 

Online poker

Ilustrační obrázek internetového pokeru. Na obrázku jsou žetony, karty a počítač.

Další speciální skupinu online hazardních her řízených počítačem tvoří online poker, někdy též video poker či poker slot. Zde už je ,,podvádění“ ze strany kasína trošku složitější, protože v pokeru se používá omezený počet karet, a tedy také omezený počet kombinací, které je možné naprogramovat, a se kterými může software počítat. Všechno se ale opět odvíjí od výše sázky, kterou na svůj hand (karty v ruce) uděláte, resp. od toho, kolik výher jste už předtím získali.

Pokud hrajete některou z rozšířených verzí pokeru, například Texas hold‘ em, online softwary opět zapojí všechny své perfektní algoritmy a pokusí se vaše karty a karty, které vydá ,,dealer“, napočítat tak, aby jen jeden z třeba 25 vykonaných pokusů byl vítězný hand. To vám ale nic nevyřeší a za tu dobu už budete poměrně slušně v minusových číslech. Nezřídka se stává, že vás počítač navnadí například dvěma esy, ale sám si karty ,,rozdá“ tak, že prohrajete například kvůli trojici čtyřek nebo něčemu málo pravděpodobnému a vy tak ze zdánlivě vyhrané partie nakonec zapláčete nad výdělkem.

 

U videopokeru je situace ještě složitější, ale pro internetové kasíno naopak přívětivější. Počítač tu totiž hraje minimálně s dvěma balíky karet, které nabízí o mnoho širší možnosti algoritmů, a dostáváme se tak ke stejnému principu, jaký byl u online ,,výherních“ automatů. Videopoker je v podstatě jen obdobou ,,výherních“ automatů, kde válce nahradily karty.

 

Dá se proto uplatnit pravidlo, že čím více sázíte, tím je šance na výhru menší a ještě se s každým dalším dílem (rozdáním karet) poměrně slušně snižuje.

 

Pokud si přece jen chcete online poker zahrát, doporučuji navštívit také kasíno, které umožňuje hru proti skutečným hráčům, kteří se chovají reálně, a ne proti softwaru (počítači). 

 

Online blackjack

I zde jde o určitou obdobu internetového pokeru a online ,,výherních“ automatů v jednom velkém softwarovém algoritmu, který pro kasína vydělává nemalé peníze. Blackjack se většinou nehraje jen s jedním balíčkem karet. V reálném prostředí to zamezí počítání karet, v online prostředí to zajistí online kasínům lepší pozici při programovaní onoho důležitého algoritmu, který vás donutí prohrát, i když se vám bude zdát, že ty karty, které máte v ruce, nemohou být nevýherní.

 

Jak tedy online blackjack funguje? Opět velmi jednoduše. Kasíno vezme algoritmus, který bude přepočítávat ,,dealerovi“ vaše karty, díky tomu je bude házet tak, aby se vám zdálo, že můžete bezpečně vyhrát. Například po druhé kartě máte součet bodů 15. Sáhněte si do svědomí – kdo by v takovém případě odolal? Logicky si necháte přihodit ještě jednu kartu. A ono to bude právě jack! Algoritmus ale počítá také s tím, že odoláte a vše necháte na ,,dealerovi“ – softwaru. A ten vás buď bude napínat a dealer získá dvacet bodů při třetí kartě, anebo, což je pravděpodobnější, dosáhne aspoň šestnácti bodů u druhé karty – kombinace krále a šestky. A ejhle, peníze jsou zase na straně internetového kasína!

 

Proč se nezmění podmínky udělování licencí?

Nyní, když jsme si vysvětlili, proč jsou internetové hazardní hry ovládané softwarem a ne člověkem, vás možná napadne otázka, proč tyto ,,podvodné praktiky“ nezakáží samotní lidé, kteří regulují licence pro internetová kasína? Mohlo by to mít hned několik důvodů. Tím prvním je fakt, že online kasína a jejich software neporušují žádný zákon, a navíc se ani nedopouštějí podvodu, jde jen o velmi chytré programy, které si tak trochu žijí svým vlastním životem. Je totiž jen a jen na vás, zda se rozhodnete hazardní hru hrát nebo ne. A mnoho lidí gamblingu podlehne. Největší problém však nastává v okamžiku, kdy prohrajete značnou část peněz a budete se je snažit vyhrát zpět. V takovém případě se totiž případná šance na výhru opět snižuje a snižuje a vy tak přicházíte o nezanedbatelné sumy peněz.

Druhým důvodem je fakt, že není možné kontrolovat každý kód softwaru a to především kvůli duševnímu vlastnictví příslušného online kasína. Proto není možné takový kód kontrolovat a případně stanovit minimální procentuální pravděpodobnost výhry.

 

Občas se stane, že někdo na online kasínu skutečně vydělá, trefí jackpot nebo něco podobného a má na nějakou dobu vystaráno. To se stává ale opravdu jen výjimečně. Online kasíno to nepoloží, protože vítězi to, co získal, stačit nebude. Naopak bude štěstí pokoušet dál a díky tomu se peníze kasínu postupně vrátí.

 

Pár slov na závěr

Pojďme si tedy celý článek v krátkosti shrnout a vyvodit z něj nějaké poučení. To hlavní je, že softwarová ​řešení online „výherních automatů“, videopokerů, blackjacku a dalších podobných ,,her“ se podobají generátoru náhodných čísel, kombinací a s každým dalším vygenerováním čísla se snižuje procentuální šance na výhru.

 

Se znalostmi, které jste získali na základě tohoto článku, je vám určitě jasné, že nemá smysl se ani pokoušet hrát online ruletu proti softwaru! Také zde fungují stejné principy, jen s tím rozdílem, že s vámi u stolu někdy sedí ,,hráči“. To proto, aby vás online kasíno zmátlo, že na ruletě proti počítači se skutečně dá vyhrát. Článků na toto téma ale vyšlo mnoho, jeden si můžete přečíst také na mé stránce, konkrétně je to článek praktický příklad podvodné stránky o online ruletě.

 

Nepodléhejte tedy pokušení vyzkoušet online kasína proti softwaru, nemáte prakticky žádnou šanci vyhrát, o to se už jednotlivé algoritmy postarají.

 

Mějte, prosím, také na paměti, že v článku byly využity modelové situace, číselné označení kombinací je smyšlené!

 

Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete nějaké zajímavé informace k tématu.

Setkali jste se už někdy s online hazardními hrami? Budu rád, když se zapojíte do diskuse a napíšete své vlastní zkušenosti.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

One Response to “Výherní automaty, online poker, blackjack – jak vlastně fungují?”

  1. Fungovaní automatů napsal:

    Fakt je ten, že s každým otočením hráč stráci několik % ze sázky. Z dlohodobého hlediska tudiž nemá šanci vyhrát. Jen občasné výhry které jhou čistě statistické ochýlky udržují člověka závyslého…

Leave a Reply