Výhody a nevýhody práce z domu – pár rád, jak pracovat efektivně

Ilustrační obrázek o tom, jaké jsou výhody práce na dálku, resp. práce doma.

Práce z domu, resp. práce na dálku se stává stále populárnější a zájem o ni stoupá rok od roku jak mezi zaměstnanci, tak mezi zaměstnavateli. Hlavním důvodem je fakt, že práce na dálku poskytuje oběma stranám mnoho výhod. V tomto článku bych se rád věnoval právě zmiňovaným výhodám, ale také nevýhodám práce z domu, a zároveň bych vám rád přiblížil několik postřehů a rad, jak pracovat z domova efektivně. Věřím, že tento článek bude pro vás nápomocný a možná vám pomůže zlepšit efektivitu vaší práce.

 

Článek je určený všem, kteří nad prací z domu teprve uvažují, ale také těm, kteří hledají způsob, jak svou práci zefektivnit.

 

Práce z domu, práce na dálku

Jak už vyplývá ze samotného názvu, nejde o práci vykonávanou na nějakém určeném místě – ve firmě, v kanceláři, jde o práci, kterou vykonáváte v pohodlí svého domova, případně na jakémkoliv místě mimo kanceláře (například z pláže). Tato práce může mít různé podoby. Může jít o práci vykonávanou na základě dohody (při mateřské dovolené, studentská brigáda či brigáda pro důchodce), práci vykonávanou na základě živnosti, ale klidně i o práci, ke které máte řádnou pracovní smlouvu a jste zaměstnancem. Ten, kdo má s tímto druhem práce určité zkušenosti, vám určitě potvrdí, že práce na dálku je v současnosti jedním z nejkomfortnějších benefitů, jaké vám může firma nabídnout.

 

V jakých oblastech můžeme pracovat také z domu?

S masivním nástupem moderních technologií do zaměstnání, ale také do běžných domácností, se vytvořilo mnoho pracovních pozic, které se dají vykonávat také z pohodlí domova. Možná vás to překvapí, ale těch možností je skutečně spoustu. Z domu pracují různí IT pracovníci, grafici, správcové webů / eshopů, redaktoři, copywriteři, ghostwriteři, tlumočníci a překladatelé, účetní, doučovatelé, pracovníci z oblasti on-line marketingu a podobně. Pracovních pozic, které se dají vykonávat na dálku, je čím dál tím víc, a vy si můžete najít právě tu svou oblast, které se chcete věnovat. Na této webové stránce popisuji mnohé z nich.

 

Pro koho je vhodná práce z domu?

Práce na doma je vhodná pro široké spektrum lidí. Mohou se jí věnovat maminky na mateřské dovolené, důchodci, studenti, ale také běžní lidé. Velmi často se setkávám také s nabídkami pro zdravotně postižené. Pro tento typ lidí je práce z domu asi nejlepším řešením. Ve většině případů však jde o kreativní práci (psaní článků, programování, grafika…).

Nato, abyste mohli pracovat z domu, byste měli mít také určité vnitřní nastavení. Ne každý si na tento typ práce dokáže rychle zvyknout. Ale jak se říká, kdo chce, ten si cestu najde.

 

Výhody práce na dálku

Home office má spoustu výhod. Mezi nejzákladnější a nejoblíbenější výhodu patří asi to, že svoji práci můžete klidně vykonávat z pohodlí svého domova. To znamená, že nemáte žádný pevný pracovní čas a nemusíte za prací pravidelně docházet.

Další velkou výhodou, kterou vám poskytuje práce z domu, je flexibilita. Práci můžete vykonávat kdykoliv během dnepodle toho jak si ji rozplánujete. Důležitá je jen jedna věc – dodržovat stanovené termíny. V případě neočekávaných situací (například když vám onemocní dítě) si nemusíte zařizovat volno ani OČR, ale klidně si můžete práci přesunout.

Mnoho lidí, kteří pracují z domu, si uvědomilo také to, že nemají tolik stresu jako při klasickém zaměstnání. Nemusíte ráno utíkat na autobus, nebo se rozčilovat v dopravní zácpě jen proto, abyste náhodou nepřišli o 5 minut později. Při práci na dálku vás nikdo nekontroluje kdy začnete pracovat a kdy skončíte. Hlavně ať je práce hotová včas. Zároveň se vyhýbáte konfliktu s kolegy.

Další důležitou věcí je úspora času na přesuny do a z práce. Když svou práci vykonáváte z domu, šetříte si takto čas, který potom můžete využít efektivněji. 

Za výhodu se považuje i to, že máte větší možnost soustředit se na pracovní výkon. Proč? Jednoduše proto, že při práci vás nevyrušuje žádný kolega, ani kolegyně a podobně.

 

Práce z domu je výhodná také z pohledu zaměstnavatele. Díky tomuto typu zaměstnávání může eliminovat svoje náklady na minimum. Zajímá vás jak? V první řadě zaměstnavatel šetří na nákladech spojených s pronájmem a provozováním firemních prostor. Také nemusí nakupovat drahé vybavení do kanceláří, nemusí přispívat na stravu zaměstnanců a podobně.

 

Nevýhody práce z domu

Jak pracovat na dálku efektivněji.

Tak jako vše, také práce na doma má své nevýhody, i když podle mého názoru výhod je o mnoho víc než nevýhod.

Za možná největší nevýhodu se považuje absence sociálního kontaktu s kolegy. Při své práci totiž nepřicházíte do dennodenního kontaktu s jinými lidmi. Taktéž někdy chybí zpětná vazba, resp. pochvala od nadřízených.

Další nevýhodou může být, ale zároveň nemusí, odsouvání pracovních úkolů nebo ztráta pracovních návyků. Avšak tady musím dodat, že tyto možnosti záleží jen na osobnosti daného člověka. U někoho se můžu projevit, u jiného zase ne. Vše závisí na tom, zda umíte pracovat efektivně, nebo ne.

 

Ani práce z domu tedy nemusí být pro každého. Má i nevýhody, které pociťuji i já. I tak je to ale podle mě ten nejlepší benefit, jaký může firma svému zaměstnanci poskytnout.

 

Jak pracovat z domu efektivně?

Při práci na dálku je důležité, abyste pracovali efektivně. Díky tomu nebudete pracovat mnoho a svoje zisky můžete dostat na maximum. Aby se tak stalo, přináším vám pár vlastních zkušeností a postřehů.

 

  1. Time management

Nejdůležitější je správně si rozvrhnout pracovní čas a dodržovat ho. Pokud si čas od času nějaký termín posunete, nic katastrofálního se nestane, ale nemůže se to stát pravidlem. Pokud si špatně rozdělíte čas, nebudete svou práci stíhat, čili nebudete stíhat plnit termíny odevzdání, což se určitě odrazí na vašem výdělku. 

Ideální je stanovit si např. týdenní pracovní plán, t.j. určit si přesné časy, kdy se budete věnovat práci, a dodržovat ho. Samozřejmě, v případě potřeby si ho můžete upravit, ale pamatujte, že vynechaný čas musíte nahradit.

 

  1. Pracovní prostředí

Pokud pracujete doma, je důležité abyste si našli svůj vlastní pracovní koutek. Mělo by to být místo, kde budete vykonávat svou práci a kde vás nikdo a nic nebude rušit. Podle názorů odborníků by to mělo být místo někde mimo ložnici. Ideální je nějaké tiché a hlavně pohodlné místo.

 

  1. Dělejte si přestávky

Někdy se stává, že člověk pracuje od rána do večera a v podstatě nic neudělá. Nemáte ty správné myšlenky, vaše kreativní duše jako by se ztratila. Proto, aby takové situace nenastaly, udělejte si přestávku hned jak vidíte, že jste myšlenkami jinde, nebo vám to jednoduše už „nepálí“. Jděte se projít, uvařte si čaj, přečtěte si časopis. Jednoduše na chvilku vypněte od práce a potom, když se k ní vrátíte, uvidíte, že vám to půjde lépe.

 

  1. Odměňte se

Když nemáte přímého nadřízeného, který vás pochválí za dobře vykonanou práci, udělejte si aspoň čas od času sami radost a odměňte se. Potěšte se nějakou maličkostí, při které pookřeje vaše duše a další práce vám půjde od ruky.

 

  1. Hýbejte se

Práce z domu často představuje dlouhé sezení za počítačem a klepání do klávesnice nebo do myši. A právě proto je důležité, abyste se věnovali také nějakému sportu nebo se aspoň párkrát za den protáhněte a projděte se. Uvidíte, že se hned budete cítit lépe.

 

  1. Udělejte si kalendář

Velmi dobrým pomocníkem při plánovaní a při dodržování termínů vám bude také kalendář, do kterého si budete značit všechny termíny a případné změny. Mějte ho vždy na pracovním stole tak, aby byl na očích a aby se nestalo, že na něco zapomenete.

 

  1. Zapisujte si myšlenky a nápady

Práci z domu se věnují ve většině případů kreativní lidé. Pokud je vaše práce skutečně tvořivá, měli byste mít u sebe vždy malý zápisník a tužku, ať si můžete zaznamenávat všechny zajímavé myšlenky a nápady. Nikdy nevíte, kdy přijde ta správná myšlenka, a než doběhnete k počítači, můžete ji ztratit. Proto moje rada zní – vše si zapisujte!

 

Pár slov na závěr

Na závěr ještě dodám, že je dobré neodbíhat často od začaté práce. Neustálým vyrušováním a odbíháním ztrácíte soustředění a každý návrat je těžší a těžší. Věřím, že vám moje rady budou prospěšné.

 

Na inzertních resp. pracovních portálech se často vyskytují i podvodné nabídky na práci z domova od pochybných lidí. Jak je odhalit? V článku Jak rozeznat seriózní nabídku od podvodu najdete pár mých rad.

 

Doporučuji přečíst si také diskusní fórum, možná tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Pokud už máte s prací z domu nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Každého názoru si cením, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře. 

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply