Recenze na Portu.cz – jaké jsou výhody a nevýhody investování?

Investiční portál Portu.cz s nápisem recenze.

Svět financí je hodně pestrý. A všeobecně platí, že kdo neinvestuje, přichází o volné prostředky vinou inflace. Existují různé cesty, pro konzervativně laděné střadatele jsou spořicí účty nebo termínované vklady, pokud chcete jít do většího rizika a současně mít šanci na vyšší zhodnocení, nabízí se například akcie nebo jiné tradiční investiční produkty. Představme si proto nyní portál Portu.cz, který je reprezentován zkušenými obchodníky, jako jsou Radim Krejčí nebo Martin Luňáček.

 

Portu.cz je web, s nímž se setkal snad už každý, kdo se orientuje v rozsáhlém světě investičních příležitostí. Je to klasická investiční platforma, jakých jsou ve světě stovky a tisíce. Co všechno nabízí a jaké jsou podmínky spolupráce?

 

Investice i po menších částkách

Úvodní stránka Portu.cz.

Výhodou Portu je svoboda, která je s tímto prostředím spojená. Investovat totiž můžete i relativně malé sumy, klidně i méně než tisíc korun za měsíc.

V Portu je nyní více než 200 tisíc registrovaných profilů a souhrnný objem investic se blíží hranici třiceti miliard korun, což je na dnešní dobu velmi slušné číslo. Portál má také vlastní aplikaci, kterou si můžete stáhnout do svého mobilu v App Store nebo Google Play. A není jistě bez zajímavosti, že Portu jde plně s moderní dobou a věnuje se také investicím do kryptoměn. V sekci Portu Krypto můžete začít s investicemi do těchto novodobých platidel.

 

V čem spočívá kouzlo Portu?

Je to dostupná varianta i pro nováčky ve světě investic. Nemusíte vlastně dělat téměř nic, o vše se postará profesionální tým. Portu se zaměřuje hlavně na české firmy, což rozhodně budí důvěru už na samém začátku. Pokud preferujete spíše domácí investice, jste v tomto prostředí na správné adrese. Tento portál je také pro trpělivé hráče, protože investuje v horizontu jednoho desetiletí nebo déle. Co dalšího byste měli vědět, než začnete?

  • Poplatek za správu investičního portfolia je obvykle 1 % ročně (u dětských účtů je čtvrtinový).
  • Na začátku si vyberete strategie, podle nichž chcete investovat. Portu se stará o vše ostatní.
  • Všechny operace jsou zdarma, platíte jen zmíněné 1 procento za rok. Žádné další poplatky.
  • Zásadní je, že se poplatky za správu odčítají měsíc po měsíci, ne ročně. Máte dobrý přehled.

 

Kolik zaplatíte celkem za správu?

Existují samozřejmě různé cesty, pokud si necháte jako začátečníci připravit Portfolio na míru, platíte za správu 1 % ročně, pokud fixujete, pak je to až 1,6 %. Při vlastní strategii, kdy se rozhodnete ve větší míře převzít iniciativu za investice, je poplatek za správu v rozmezí 0,79 – 1,69 % za rok, což je opět spíše symbolická hodnota. Pokud fixujete, bude poplatek nižší.

Existují i dvě formy zvýhodněných účtů. Tzv. důchodový účet si vyžádá 0,5 % poplatek, dětský zase 0,25 %. Portu tedy myslí i na děti a seniory, respektive na ty, kteří chtějí spořit na důchod nebo pro rodiče, kteří se snaží investovat s cílem zabezpečit do budoucna své potomky. Roční poplatek za správu je vždy pevný a jeho součástí je také kontaktování podpory, evidence, poplatky za transakce a podobně. Kontrola je tedy zajištěna.

 

Jaký je minimální vklad?

Krok za krokem, jak funguje investování na Portu.

Pokud se rozhodnete k registraci na Portu, měli byste vědět, že do začátku si na konto pošlete minimálně pětistovku (případně vyšší částku, to je na vás). Vklad je jednoduchý, stačí několik kliknutí, důležité bude také ověření účtu, který by měl být veden na vaše jméno. Pokud fixujete své investice na delší dobu, můžete ušetřit na správcovském poplatku až 40 %, to platí mj. při investici na patnáct let, už pětiletá fixace ale takto uspoří pětinu nákladů. Co dalšího byste měli vědět o Portu?

 

Začít můžete ještě dnes

K registraci bude třeba nejen připojení k internetu, ale také uvedení základních osobních údajů. Ty je nutné následně ověřit, bez skenu osobních dokladů se tedy při začátku na Portu neobejdete.

Za Portu stojí společnost Wood & Company, která začala psát svou historii už na začátku devadesátých let. Dříve se zaměřovala především na TOP české firmy, dnes už se orientuje také na zájemce o vstup do světa menších investic. Portu ovšem není totéž, co klasický P2P, jako je například Zonky. Funguje totiž úplně jiným způsobem. Portu pracuje s ETF, tedy burzovně obchodovanými fondy, což umožní značnou diverzifikaci vkladů investorů. Ve finále tak může každý mít řadu dluhopisů a akcií, nicméně správa bude jednodušší a přehlednější.

 

Začít tedy lze za krátkou chvíli, vše je jednoduché i pro ty, kteří neměli jedničku z ekonomie a nemají za sebou dlouholeté investování. Nováčci jsou totiž také vřele vítáni!

 

Na úvod vás čeká dotazník

Na jejich stránce můžete najít kalkulačku, kde si můžete nastavit, kolik investujete a kolik vyděláte.

Úvodní dotazník musí vyplnit každý. V tomto případě totiž nejde o nějaké zjišťování osobních dat, které ve finále nemá význam, ale spíš jde o ochotu investovat a přístup k jednotlivým strategiím. Jste odvážnější nebo spíše konzervativně laděný člověk? Co byste dělali, kdyby se vaše portfolio skokově propadlo během pár dní? Počkali byste na další vývoj nebo urychleně prodávali zbytek? Panikařili byste nebo drželi emoce na uzdě? To je zcela jasně laděná otázka, která v každém případě napoví, který investorský plán je pro vás nejvhodnější. Portu například nabízí investiční rezervu, která dává dohromady spoření a investování, stává se tedy zajímavou a moderně laděnou alternativou pro spořicí účty. Jde o produkt, kde je riziko poměrně nízké a investice jsou konzervativní (například cenné kovy, známé světové akcie apod.). Investování ETF je automatické.

 

Výhody a nevýhody Portu

Investovat můžete už s malými částkami, začít lze s pouhou pětistovkou. Portu je tedy pro každého, i někoho, kdo si chce investování spíše zkusit a mít ho jako zábavu, alespoň pro začátek. Portfolio bude připraveno i na základě dotazníku, tedy vlastně přesně na míru. Výhodou jsou také nízké poplatky a jednoduché ovládání profilu, což zvládne i nováček.

Pro koho naopak Portu opravdu není? Jsou to hlavně aktivní investoři, kteří si rádi připravují plán opravdu do detailů a chtějí jednat na vlastní pěst. Potenciálně nižší výnosy, zejména vzhledem ke konzervativně laděnému přístupu, také nejsou vždy plusem. Někdo chce spíše riskovat, aby měl šanci na větší zhodnocení. Mimochodem, hotovostní částky jsou pojištěné do hodnoty ekvivalentu 100 tisíc euro.

 

A jak je to s vyplácením?

Potřebujete peníze? Stačí vám řádově několik dnů, likvidita je tedy poměrně vysoká, alespoň tedy v porovnání s jinými formami investování. Na mail můžete dostávat newsletter a být v kontaktu s novinkami. A pokud jste si oblíbili svět kryptoměn, je Portu také zajímavou volbou, neboť jde ruku v ruce s těmito platidly.

Portu je také alternativou pro klasické podílové fondy, které prezentují hlavně banky jako velmi zajímavý produkt. Každý začínající investor se ale může snadno rozhodnout sám za sebe. Nabízí se také investice do umění a sběratelských předmětů, bližší informace nabídne záložka na webu Portu označená jako „Portu Gallery“. Možností je tedy opravdu hodně, záleží jen, jaká z nich osloví nováčky ve světě investování. Portu je opravdu doslova pro každého, široká veřejnost má šanci i na vzdělávání v oboru investic, což je nezbytný krok ve světě osobního růstu.

Pokud vás tato investiční příležitost zaujala a hledáte další informace, pak pokračujte zde.

 

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Zkuste se podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.

Máte nějaké zkušenosti s portálem Portu.cz? Pokud ano, co říkáte na tento způsob investování na internetu? Budu rád, když se zapojíte do diskuse. Každého názoru si vážím, může to být inspirace nebo motivace pro ostatní čtenáře.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply