Pozor na podvodné nabídky práce jako přijímání Paypal převodů

Přijímání Paypal finančních prostředků zavání podvodem.

Upozornili jste mě na podezřelý inzerát, ve kterém majitel nabízí možnost vydělat si peníze snadno a rychle. Na výkon této práce nepotřebujete žádné speciální dovednosti, stačí, že máte přístup k Paypal účtu, který funguje alespoň půl roku, a můžete si přijít na 13  až 23 tisíc Kč. To už je docela zajímavá částka, že? Vydělat téměř 25 000 Kč za nic. Práci je samozřejmě možné provádět z domova. Na inzerát jsem reagoval i já. V tomto článku se dočtete, o co vlastně jde, co mi odepsali a proč doporučuji vyhýbat se v budoucnu podobným pracovním nabídkám.

 

Na inzerát natrefila jedna moje čtenářka na pracovním portálu www.nabrigadu.cz (inzerát byl mezitím smazán) a na slovenské stránce www.brigada.sk.

 

Znění inzerátu je strohé:

 

Flexibilní brigáda/práce z domu. Služba, kterou hledáme: přijímání PayPal převodů od jiných uživatelů a výběr peněz Potřebujeme: existence aktivního a alespoň půl roku starého účtu PayPal. Nabízíme: Okamžitý plat po splnění úkolu 15 000 – 30  000 Kč.

 

Z toho, co je popsáno výše, se dá vyčíst, že náplní vaší práce bude přijímání peněžních prostředků na váš Paypal účet od jiných uživatelů a následný převod těchto peněz na váš bankovní účet.

 

Pod inzerátem je podepsána firma Event-Agent, s. r. o. Zajímavé je to, že když na tuto nabídku reagujete, odepíše vám na email někdo jiný.

 

Inzerát se objevil i na českém pracovním portálu www.nabrigadu.cz.

 

Požádal jsem o více informací

Napsal jsem jim, že mám o tuto nabídku zájem, ale potřebuji více informací. Na můj email reagovala jakási Renata Menclová z Asociace studentů medicíny, která mi poslala další pokyny.

V emailu mi tato osoba v podstatě potvrdila, co jsem psal výše. Náplní práce bude přijímat platby na můj Paypal a z něj přeposílat peníze na další účty. Za takovou službu firma nabízí 10% provizi. Pokud na můj Paypal účet dorazí čistka 30 000 Kč, mohu si nechat 3000 Kč a zbytek pošlu na svůj bankovní účet a z něj na bankovní účty jiných uživatelů.

 

Paní Menclová mě upozornila, že musím vlastnit Paypal účet alespoň půl roku, účet musí být aktivní s ověřenou platební kartou, bankovním účtem a dokladem totožnosti.

To však není všechno. Prý, pokud mám o tuto nabídku skutečný zájem, mám uvést na jejich email saektu@seznam.cz následující informace:

 

Jméno a příjmení, telefonní číslo, emailovou adresu, email registrovaný u Paypal a adresu bydliště.

Kromě toho také požadují ověření mé osoby, čili naskenovat nebo vyfotit 2 doklady – obě strany občanského průkazu a přední stranu nějakého druhého dokladu (rodný list, cestovní pas nebo řidičský průkaz).

Aby toho nebylo málo, chtějí ještě ověření adresy, čili doklad, resp. nějakou fakturu od mobilního operátora, kde je uvedena moje adresa. Jednoduše chtějí veškeré informace o mé osobě.

 

Nechápu, proč? Vždyť potřebují můj paypal účet s půlroční historií a ten je již ověřen. Žádné mé údaje, naskenovaný občanský průkaz a podobně nepotřebují. Když tak nad tím teď uvažuji, 2 doklady totožnosti a faktura z adresy bydlení klidně postačí k tomu, aby si dotyčná osoba vyřídila na vaše jméno půjčku.

 

Na závěr emailu uvedla paní Renata Menclová, že pokud jim nepošlu co požadují, neuzavřou se mnou smlouvu.

 

Kdo stojí za tímto inzerátem se nedozvíme

Všechny tři subjekty – Event-Agent, s. r. o, Asociace studenty medicíny a Renáta Menclová sice existují, ale na internetu nenajdete mezi nimi žádné propojení. Předpokládám, že majitel inzerátu a nabízené práce je tedy naprosto někdo jiný a zmíněné subjekty tato neznámá osoba zneužívá.

Také nenajdete na internetu žádnou zmínku o emailové adrese saektu@seznam.cz, kam máte poslat své osobní údaje, naskenovaný občanský průkaz a další věci.

 

Požádal jsem údajnou paní Menclovou, aby mi poslala více informací o firmě, resp. nějaké údaje, kde bych si mohl ověřit její identitu, a zda skutečně pracuje pro organizaci, za kterou se vydává. Dosud mi od ní nepřišla žádná odpověď.

 

V Asociaci studentů medicíny ji neznají

Jelikož mi dotyčná osoba neodepsala, rozhodl jsem se kontaktovat Asociaci studentů medicíny sám a zeptal jsem se jich, jestli tam někdo s takovým jménem pracuje. Zkuste hádat, co mi odepsali? Nikoho takového tam neznají.

 

„Děkujeme za upozornění na podezřelou aktivitu.  Žádná taková paní určitě není v našem týmu. Měli jsme už podobné problémy, falešný inzerát na netu, nejspíš nějaké finanční podvody přes paypal. Myslím, že byl na jiné jméno, ale velice podobný, takže odhaduji, že žádná paní Renáta neexistuje a je to celé fake. Jméno naší asociace asi zní dobře a vědí, že nemáme čas ani energii toto nějak prošetřovat.“

 

V lepším případě vám jen vykradou účet

Možnost vydělávat 13 až 23 tisíc korun takovou jednoduchou formou je skutečně lákavá, ale věřte mi, že riskujete mnohem více, než můžete získat. V případě, že se rozhodnete akceptovat požadavky a pošlete na výše uvedený email své údaje i s přeskenovanými doklady, může se stát, že vám přes Paypal jednoho dne vyrabují váš bankovní účet. Další možností je, že si na vaše jméno půjčí peníze přes internet.

To by však byl zřejmě ten nejmenší problém. Je zde značné riziko, že se namočíte do nějakého podvodu, resp. něčeho nelegálního (například podpora terorismu a podobně) a později budete mít problémy i s policií. Ono už na první pohled to vypadá, že jde o „praní špinavých peněz“ a že budete dělat někomu bílého koně.

 

Pár slov na závěr

Důvodů, proč raději nereagovat na podobné inzeráty, je mnoho. V tomto článku jich máte hned několik. Majitel nabízené práce zjevně lže a tají svou skutečnou identitu. Zvažte tedy, zda byste někomu takovému poskytli všechny své osobní informace.

 

Nevynechejte ani článek Pár rad, jak odhalit na inzertním/pracovním portálu podvodnou nabídku.

 

Že jste nenašli informace, které jste hledali? V tom případě si přečtěte diskusní fórum, možná je najdete právě tam.

Pokud máte nějaké otázky, postřehy nebo připomínky, neváhejte napsat do diskuse. Taktéž se nebojte podělit o své zkušenosti.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply