Pletení a háčkování aneb kde si hledat přivýdělek?

Na obrázku jsou jehlice na háčkování, vlna a pár upletených věcí.

Šikovné ruce nesmí zahálet, pokud je v nich jednou skrytý talent, měli byste mu potom dát volné pole působnosti. Odreagování od našich všedních starostí, jemná práce, při které si vlastně také hezky odpočinete. Pokud jste se vždycky chtěli něco podobného naučit, internet je přeplněnými výukovými videi, na kterých získáte základní znalosti a pak už se rozvíjejte podle času a chuti. Pro začátek stačí jehlice a trochu vlny, když upletete či uháčkujete něco svým blízkým, potěšíte je.

 

Nejvíce totiž zaujme dárek, který jste udělali sami ve svých volných chvilkách. Pletací příze, rovné a ponožkové jehlice, přesně toto vybavení se může stát vaším víkendovým hobby.

 

Koníček, kterým můžete jenom získat

Vznikne jedinečné umělecké dílo, které bude navíc hodně praktické. Pokud už máte plnou skříň oblečení, které jste upletli – od ponožek po svetry – nastává další příležitost, při které vyděláte i zajímavé peníze. Záleží, jak moc se budete svému koníčku věnovat a jedním dechem dodejme, že by byla škoda promarnit takovou příležitost. Strojová výroba sice porazila verpánky ševců, ale je pravda, že se znovu vrací do módy. Pečlivost a kvalita v jednom, to se musí ocenit. A nezřídka jde i o dražší čepici, vlněný svetr nebo ponožky, než které jsou na trhu běžně k dostání. Úsilí se musí ocenit, pečlivé ruce vyžadují určitou odměnu. A právě tady se otevírá vaše šance. Co dodat, příjemně se totiž odreagujete, a ještě si vyděláte. Není to vlastně práce snů?

 

Čepice, kabelka, svetr a další pěkné věcičky, které vznikly ručním pletením a háčkováním.

 

Pokud teprve začínáte a nevíte, zda vás takové hobby opravdu chytne u srdce, dejte si trochu času na rozmyšlenou. Když ale o své šikovnosti víte a říkají vám o ní i další lidé, je namístě jednat. Začít lze třeba na různých pracovních portálech. Pletení oblečení na zakázku totiž ještě zdaleka nevymřelo. Rukavice, ale i šaty, nejde jen o zimní, ale i letní oblečení. Pletená móda je hitem, a to jak pro lidi, tak i pro panenky. Dětem tak můžete uplést s klubíčkem vlny šaty pro jejich panenky skoro zadarmo, v porovnání s cenovkou v obchodech. Favoritem dnešní doby jsou i opletené hrníčky, kdy je vlna dobrou izolací proti horké kávě nebo čaji.

 

Přivýdělek pro všechny generace

Nikde není psáno, že s pletacími jehlicemi musíte být babičkou. Je to koníček, který se učí i muži, přestože si každý na prvním místě vybaví ženu. Štrikování, jak zní staročeský název pro pletení, zvládne každý, kdo má jemné ruce a dostatek citu, bez ohledu na věk nebo různá zdravotní omezení. Maminka na mateřské, studentka, ale i někdo, kdo nemůže chodit a je odkázán na invalidní vozík, všichni mohou najít zajímavý koníček právě v pletení a háčkování.

 

Počáteční investice není vysoká, stačí jehlice a pletací příze, pár ozdob a další materiál. Rozhodně nepůjde o desetitisíce, takže si začátek s vlnou může dovolit prakticky úplně každý.

 

Nahlédněte na portály práce, jako je prace.cz, jobs.cz a fajn-brigady.cz, můžete zde nabídnout své služby a stejně tak je možné, že někdo hledá někoho i na plný úvazek. Je sice těžké najít inzerát, který přímo hledá pomocnou sílu na pletení nebo háčkování, ale pokud nahazujete symbolickou udici často, jednou určitě chytíte zajímavou rybu. Stačí k tomu jenom trpělivost a odhodlání.

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Portály, které se věnují výhradně práci kolem pletení a háčkování, bohužel neexistují. Na druhou stranu, návodů pro začátečníky je ale hodně a galanterie, merino, hedvábí a hand made móda už pro vás nemusí znamenat záhadné cizí výrazivo.

 

Pravidelné brigády a jejich poptávka

Samozřejmě, weby jako bazoš.cz nebo modrykonik.cz jsou zajímavým tipem do začátku. Nabídněte zde své zboží, ukažte, co umíte a zcela určitě podobné originální dílo někdo ocení. Když se potom vaše reputace rozšíří o kousek dále, bude to nepochybně ku prospěchu věci.

Šití, háčkování a pletení lze uplatnit i na portálu aukro.cz, zde ale počítejte s určitou provizí webu, která váš čistý výdělek poněkud sníží. Na druhou stranu, dáte o sobě vědět a může jít o jeden z vašich frekventovaných prodejních kanálů, protože značka jako Aukro je velmi populární nejen v ČR, ale i v některých sousedních zemích.

 

Kvalitní fotka prodává, to je pravidlo, které platí nejen ve světě módy. Pokud tedy umíte i dobře nafotit své výtvory, budete mít rázem o další výhodu navíc oproti konkurenci. Ano, pletou přece i pánové, takže se nebojte, že jste na trhu těmi jedinými. Nejvíc prostoru asi můžete získat na fler.cz, což je handmade portál, který zná snad každá dnešní žena. Hand made výrobky jsou zde mimořádně oblíbené, o čemž svědčí i podtitul webu – „kreativní svět“. Za registraci neplatíte nic, provize z prodeje si portál účtuje, jde přibližně o desetinu z prodejní ceny.

Zajímavým prodejním kanálem může být i simira.cz, kde se nabízí ruční výroba obecně od dekorací po fotky. Merkada.cz, bezvaruce.cz, potvor.cz nebo svetnice.cz, to jsou další z mnoha tipů, které můžete navštívit a zhodnotit, jestli se vám vyplatí. Zde najdete seznam handmade portálů.

Prodej hand made výrobků lze zajistit i přes sociální sítě. Je sice pravda, že v kurzu je dnes hlavně Facebook, prostor by ale měl dostat rovněž Instagram, jenž možná umožní lepší fotografickou prezentaci. Jednoduše, jde o sociální síť, jejíž doménou je foto nebo video obsah, takže na nich můžete ukázat naprosto vše, co s vlnou a jehlicemi dokážete.

Vždyť i ručně pletená pomlázka je velkým oblíbencem, hand made je v moderní době hodně vyhledávané slovní spojení. Ukažte své výtvory napříč internetem a je jisté, že vaše šikovnost najde také velmi pozitivní ohlasy. Ne každý je totiž na podobně jemné práce tak nadaný jako vy, konkurovat vám dost možná může jen malé procento populace. A ne všichni se odhodlají k tomu, aby se zapojili do akce v podobném měřítku. FB skupin je víc než dost, stačí jen najít ty opravdu zajímavé a vyhledávané.

 

Přemýšleli jste už o vlastním webu?

Postupně se k podobné otázce dopracujete, ať chcete nebo ne. Položit si ji musíte, protože pokud vyděláváte víc peněz, můžete se zprofesionalizovat, začít život jako OSVČ a háčkovat nebo plést na zakázku. Šikovné ruce se ale snadno stanou přivýdělkem k důchodu nebo studiu, proto cest, jak začít, je rozhodně dost. Postupně, bod po bodu, získejte si přízeň napříč republikou!

Založení vlastního webu je zodpovědný krok, můžete si jej objednat u profesionála. Začít však můžete i poměrně skromně, existují portály, které vám také nabídnou podobnou sebeprezentaci za roční příspěvek, který nemusí být nijak horentní. Pro start to jistě stačí, že? První krok k nezávislosti, a to nejen proto, že hand made portály chtějí provizi. Jde hlavně o pocit, protože i s vlastním webem budete mít náklady za hosting a výroba originální webové prezentace rozhodně nebude zadarmo a na počkání. Na druhou stranu, profesionalizace něco podobného přímo vyžaduje. Zákazníci vám budou mnohem více věřit, pěkný web zkrátka a dobře o poznání lépe prodává!

 

Pár slov na závěr

Nedostatek zkušeností rozhodně nevadí. Každý začátek je těžký, jak by řekl klasik. A přes noc se z vás nestane hvězda hand made portálů, která má směle nakročeno k vlastní živnosti a přemýšlí o tom, že dá výpověď ve svém dlouholetém a nudném zaměstnání. Příležitostnou brigádou to začíná a vlastním e-shopem může skončit.

Pokud vám osud přeje, je jasné, že nebudete chtít zůstat jen u malých a příležitostných prodejů. Když jsou doma skříně zaplněné a vaši sousedé, známí nebo členové rodiny už mají vlny opravdu dost, je namístě nabídnout své šikovné ruce i jinam. Alespoň naberete sebevědomí a ověříte si, že je o vás velký zájem. A to přece stojí za vyzkoušení a menší časovou investici, že? Minimálně zkušenost je to dobrá.

 

Mohl by vás zajímat také článek – 50 zajímavých webů pro šikovné pracanty na volné noze.

 

Rozhodně si přečtěte také diskusní fórum, je pravděpodobné, že tam najdete další zajímavé informace k tématu.

Jestli už máte s tímto tématem nějaké vlastní zkušenosti, podělte se o ně a napište do diskuse. Možná svým příspěvkem inspirujete a motivujete další návštěvníky mé stránky.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply