Varování z různých koutů světa se konečně naplnila. V Číně bylo zadrženo 119 lidí, kteří měli co do činění se systémem OneCoin, který sliboval vytvoření kryptoměny přímo konkurující léta známému a prověřenému BitCoinu. Nešlo ale o nic jiného, než o další sofistikovaný podvod fungující podle tzv. Ponziho schématu. Podle prvotních informací se jedná o vůbec největší pyramidový podvod, který kdy čínská provincie Hunan vyšetřovala. O tomto pyramidovém podvodu jsem i já na svém webu v minulosti napsal pár recenzí.
Čtyři roky historie, členství za investici v řádu tisíců korun
Příběh OneCoinu začíná v létě roku 2014, kdy skupinka kolem bulharské podnikatelky Rujy Ignatové začala pracovat na něčem, co mělo vyřešit známé problémy BitCoinu a pracovat na principu centralizovaného systému. Jak se ale později ukázalo, zakladatelka honosící se tituly Podnikatel roku 2012 a 2014 si tato ocenění vymyslela a problém nebyl zdaleka jen s jejím morálním kreditem.
Následující schéma je známé všem, kteří už nějakému podvodu naletěli, nebo se o tuto problematiku trochu zajímají. Prvním krokem bylo zakoupit si členství za několik set korun a následně dokupovat balíčky s tokeny, které slouží k posunu na vyšší úrovně pyramidy. Za ostatní registrované členy jste dostávali provizi složenou z 60 % z OneCoinu a z 40 % z tokenů. Problém ovšem nastal v tom, že využití OneCoinu bylo absolutně nulové – použít se dal pouze pro obchodování na platformě, kterou založili sami zakladatelé kryptoměny.
OneCoin se brzy přejmenoval, ale tím se podvod neutajil
Jakmile vyšlo podvodné jednání najevo, byl OneCoin přejmenován na OneLife a byl zvýšen počet OneCoinů v oběhu, čímž ovšem došlo k ještě větší devalvaci už tak nehodnotných kryptomincí. V dobách největší slávy byla hodnota jednoho OneCoinu přibližně sedm amerických dolarů. Jakmile začalo vyplouvat na povrch, že s touto kryptoměnou není všechno tak úplně v pořádku, některým opatrnějším investorům se povedlo vybrat si alespoň část svých peněz zpět. Mnohým se to ale nepovedlo, a tak mají k dispozici pouze svůj členský účet a na něm jednotky, desítky i vyšší hodnoty zcela nepoužitelných kryptomincí.
V čínské provincii Hunan začalo vyšetřování v roce 2016, kdy byli zatčeni první organizátoři, a podařilo se zachránit 30 milionů dolarů, které byly obchodováním s OneCoiny ukradeny. V roce 2017 pak bylo zatčeno dalších 35 podvodných podnikatelů. V polovině května letošního roku došlo k zátahu, po kterém skončilo v poutech 119 podezřelých. Dva z nich už dokonce byli v minulosti odsouzeni k více než pěti letům odnětí svobody.
Nyní budeme ještě chvilku pracovat s čísly. Tento případ zasáhl údajně až 20 čínských provincií včetně Hong Kongu. Při vyšetřování bylo nalezeno 20 tisíc bankovních účtů, které patřily podezřelým. Na nich bylo zatím lokalizováno několik desítek milionů transakcí.
Lidé přišli o více než dvě miliardy amerických dolarů
Celkové ztráty všech investorů, kteří naletěli tomuto pyramidovému schématu, činí podle odhadů 2,4 miliardy amerických dolarů. V rozsudku ze 17. prosince roku 2017 je uvedeno, že OneCoin je ilegálním pyramidovým schématem. Naprostá většina podvedených investorů pochází z Číny, nezanedbatelné procento z Anglie nebo také z Česka či Slovenska.
Jedním z hlavních viníků je Sebastian Greenwood, kterému byly zmrazeny bankovní účty s prostředky v hodnotě přes sedm milionů amerických dolarů. Nicméně, stejně jako zakladatelka a majitelka Onecoinu Ruja Ignatova se i Greenwood už od roku 2017 schovává a žije v ilegalitě. Celková výše škod, které Greenwood svým jednáním způsobil, stále není známa. Stejně tak nelze odhadnout ani to, na kolik si přišla sama Ignatova.
Pár slov na závěr
Mezi další obviněné patří Robert Archibald (známý též jako John Archibald), kterému bylo zmrazeno 18,8 milionu amerických dolarů ze tří bankovních účtů, a Robert Rysart, kterému bylo zabaveno 5,6 milionu dolarů ze tří bankovních účtů. Kromě toho byly zabaveny také stolní počítače, notebooky, automobily a další aktiva. Zabavené prostředky budou nyní vráceny oprávněným vlastníkům, kteří skupině kolem Greenwooda a Ignatovy naletěli.
Doporučuji přečíst si také tento zajímavý článek o pyramidových kryptoměnách. Jak je odlišit od seriózních kryptoměn?
https://www.prace-z-domu.com/jak-rozeznat-pyramidove-kryptomeny-od-serioznich/
Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Zkuste se podívat také na diskusní fórum. Možná tam najdete pár zajímavých informací na toto téma.
Už jste někdy přišli do kontaktu s Onecoinem? Potěší mě, když do diskuse napíšete své vlastní zkušenosti.
Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.
Ahoj, mé jméno je Jiří a momentálně pracuji, samozřejmě z pohodlí domova, pro PR agenturu jako prodejce reklamy. Přitom dělám online marketing pro e-shop a věnuji se i tvorbě této stránky. Rád vyhledávám zajímavé možnosti, jak si vydělat online, a následně je zveřejňuji na tomto webu. Beru to jako koníček. Doufám, že si prostřednictvím mé stránky najdete i vy nějakou reálnou práci z domu nebo si alespoň vyděláte něco navíc.