Jak reagovat na nabídku práce z domova – tipy, jak zlepšit šance, že vyberou právě vás

Tipy, jak zlepšit šance, že vyberou právě vás.

Máte pár hodin týdně navíc a chtěli byste si přivydělat, případně si najít nějakou seriózní práci nebo brigádu, kterou byste mohli provádět z pohodlí domova? Reagujete na takové nabídky poměrně často, ale buď vám napíší, že si vás nevybrali, nebo dokonce ani neodepíší? Možná děláte tyto velké chyby. V tomto článku naleznete pár tipů, které byste rozhodně neměli ignorovat při odpovídání na nějaký inzerát. Zvýšíte tím své šance na úspěch.

 

Odpověď by měla mít jasnou podobu

V době, která následovala po pandemii, se rozšířil homeoffice v míře, kterou by dříve asi nikdo nečekal. A trend samozřejmě pozvolna pokračuje, z domova pracuje stále více lidí a s rozvojem digitalizace ani není možné už takovou cestu zastavit. A proč také? Je to pohodlnější, pro mnoho lidí už jde o věc zvyku. Jak by řekl klasik, jednou zkusíte a už nechcete měnit. A abyste uspěli, musíte se umět pochválit a vědět, v čem jste lepší než jiní. Pokud tedy máte dobré vyjadřovací schopnosti, využijte jich už při psaní odpovědi na inzerát. Nestačí jen napsat „mám zájem o tuto práci“, případně „prosím o více info„. Každá dobrá reakce v sobě nese několik prvků. Na co se zaměřit a co rozhodně nezapomenout?

  • Bez překlepů především. Na odpovědi si dejte záležet, nesmí obsahovat zbytečné chyby.
  • Pokud jsou v inzerci uvedené jisté předpoklady, musíte je v každém případě splňovat.
  • Nezapomeňte na životopis. Ten by měl být stručný, ale současně dostatečně výstižný.

 

Musíte působit maximálně přesvědčivě

Nezapomeňte ani na to, že každý email má jasnou šablonu.

Nezapomeňte ani na to, že každá odpověď má jasnou šablonu. Napsali jste jen obligátní „mám zájem“? Pozor, to vůbec nestačí. Pravděpodobně se vůbec nedočkáte odpovědi, e-mail nejspíše dokonce skončí v koši adresáta. Je nutné dodat, že zcela zaslouženě. Potenciální zaměstnavatel se o vás nedozvěděl vůbec nic, nezná vaše přednosti, netuší, co umíte. A může si myslet, že jste nabídku ani nečetli. Přesvědčte ho o tom, že si nabídky práce z domova vážíte a dali jste si záležet s reakcí. Uveďte o sobě základní informace, buďte zdvořilí v maximální možné míře. Připomeňme si také základní pravidla o tom, jak se správně píše e-mail. Oslovení, předmět, závěr a podpis, to jsou věci, které určitě nesmějí chybět.

 

Nikdy se nebojte reagovat

A nebojte se! Proč? Protože nejhorší, co se může stát, bude zdvořilé odmítnutí. I tehdy je ale dosti pravděpodobné, že zůstanete v adresáři.

Nezapomeňte na motivační dopis nebo doložení různých kvalifikací, pokud je to uvedeno přímo v inzerátu. S motivačním dopisem určitě nic nezkazíte ani v jiných případech. Dodržte vše, co je napsané, přiložte dokumenty, které jsou nutností. Pokud je pověřená osoba (personalista) v e-mailu nenajde, automaticky vás vyřadí z výběrového řízení. Bude to samozřejmě poučení pro příště, ale proč takovou chybu dělat a nepoučit se spíše z jednání druhých? Ušetříte čas. Dbejte i na to, abyste na nabídku neodpovídali vícekrát (zapisujte si, koho jste už kontaktovali), nepůsobilo by to příliš dobře.

 

Pozor na začátečnické chyby

Rozhodně neposílejte hromadný e-mail s tím, že se alespoň někdo ozve. Pro každou jednu odpověď si vyhraďte jeden e-mail. Do předmětu napište inzerovanou pracovní pozici, případně své příjmení. Vlastně tím usnadníte práci všem, kdo budou hodnotit kandidáty a vybírat vhodné uchazeče na danou pozici. A můžete mít díky tomu i určitý náskok před ostatními lidmi, kdo mají zájem a tuto poučku neznají. Věřte, že jich bude poměrně dost! Ne všichni, kdo chtějí zkusit homeoffice, vědí, jak se píší e-maily a jak probíhá elektronická komunikace. A začátky jsou někdy v těchto případech těžké.

 

S dobře zvoleným e-mailem uspějete

Nezapomeňte i na další důležitou věc. Pokud používáte e-mail, který vypadá na první pohled vtipně, neměli byste jej pro tuto záležitost používat. Založte si tedy raději nový, ideálně konvenční ve stylu jmeno.prijmeni, popřípadě i číslovka, pokud je již obsazeno. Každá odpověď musí být jedinečná a také by měla přijít z e-mailu, jenž bude dostatečně reprezentativní. Je to velmi důležitý předpoklad. Špatný první dojem se jen složitě napravuje, v tomto případě by jednoduše znamenal, že neobdržíte žádnou odpověď.

V e-mailu by nemělo chybět několik základních informací o vaší osobě, stejně tak sem napište vše, co umíte a co je dnes v online prostoru podstatné. Jinak řečeno, platí, že kdo zná Trello a Skype, má hned pár bodů k dobru. A právě tohle může ve finále rozhodnout!

 

Přidej se k nám do osobní franšízy Bewit.

Netelefonujte na personální oddělení

Pokud má být první kontakt přes e-mail, dodržte to.

Pokud má být první kontakt přes e-mail, dodržte to. Personalisté nemají příliš v lásce, když si najdete číslo do kanceláře a zavoláte jim místo toho, abyste jednoduše poslali elektronickou poštu. Proč? To je jednoduché, telefonováním ztratí více času a nezbývá už prostor na prohlížení konkrétních nabídek.

 

Najít telefon přímo do dané firmy, která hledá nové zaměstnance, nemusí být vůbec těžké. Na druhou stranu, takové jednání může působit otravně a znamenat, že vaše šance se budou blížit nule.

 

Vnucovat se, to nemá žádnou cenu. Raději pošlete e-mail, buďte zdvořilí a čekejte na odpověď, nepřipomínejte se! Počkejte si na reakci, protože je pravděpodobné, že přišlo spoustu e-mailů a personalisté je musí nejprve protřídit. A to vyžádá určitý čas. Možná to bude i týden.

 

Mohlo by vás zajímat:

Jak napsat správně životopis a motivační dopis – co by v životopisu rozhodně nemělo chybět, pokud se ucházíte o práci z domova? A jaké věci jsou naopak zbytečnou přítěží?

 

Máte již bohaté zkušenosti?

Pokud jste dříve někde pracovali, nezapomeňte to zmínit. Podobná věc se totiž počítá jako praxe, která je vždy a všude vítaná, bez ohledu na další pracovní náplň. Zvládáte moderní kancelářský software na výbornou (často se používají při práci z domova)? Uveďte to v životopisu, stejně jako zkušenosti na pozici, která se v inzerátu hledá. Musíte se umět pochválit, neboť to nikdo jiný za vás neudělá. Dbejte na to, ať je odpověď stručná a řádně strukturovaná, ale nezapomeňte na nic, co je obecně považováno za důležité. A také uveďte kontakt, na který se může personalista ozvat, pokud budete vybráni nebo se propracujete do užšího finále. Jistě bude vhodné uvést, alespoň krátce, jak jste se o dané nabídce vlastně dozvěděli.

A co když je před vámi jen kontaktní formulář a lze zprávu odeslat jednoduše kliknutím na „odpovědět“? Pak je věc zcela jednoduchá, protože můžete psát odpověď takovým způsobem, jako když píšete e-mail, forma komunikace je vlastně stejná. Pozor na pravopisné chyby nebo hovorové obraty, které do písemné komunikace nepatří. I tím totiž děláte první dojem, jenž je v podobných situacích naprosto klíčový. Teprve poté se přejde k osobní komunikaci, ať už e-mailem, telefonicky nebo také osobně. Můžete být pozváni na osobní pohovor s tím, že později budete pracovat z domova. Ani homeoffice totiž nevylučuje schůzky mezi čtyřma očima se zaměstnavatelem, jsou však spíše krátké a formální.

 

Pohovory často probíhají také online prostřednictvím nějakého softwaru (třeba Skype, Trello a další). Je dobré mít ve vašem PC nějaký online komunikační program.

 

Pár slov na závěr

Nepřišla vám tentokrát žádná odpověď? Nevadí, místo je už pravděpodobně zadané, inzerát možná jenom zadavatel zapomenul vymazat. Zkuste to znovu a jinde, nevzdávejte se po prvním neúspěchu, protože jinak byste v online prostředí nikdy neprorazili. Kuráž je totiž tím, co vlastní všichni, kdo pracují z domova.

 

Hledáte si práci z domu, ale nedaří se vám? Sledujte nabídky práce na mé stránce, konkrétně v této kategorii.

 

Pokud se vám tento článek líbí (nebo celý můj web), sdílejte ho se svými přáteli, určitě to ocení. Klidně se přidejte i do mé facebookové skupiny, budete tak mít stále přehled o nových pracovních příležitostech. Skupina je zaměřená na výdělek na internetu a zveřejňuji v ní i nabídky na práci z domu. Klikněte na „líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply