Jak se stát mystery shopperem? Pár tipů a rad

Kdo je to mystery shopper a jaká je jeho náplň práce.

Termín, s nímž se setkáváme stále častěji a který nabídne nejen zajímavý přivýdělek, ale i nevšední zážitky v kavárnách nebo obchodech. Stát se v pravém slova smyslu agentem, jenž dá zpětnou vazbu o obsluze v podniku nebo kvalitě podávaných nápojů pro tisíce dalších. Kde všude se s pojmem mystery shopper vlastně můžeme setkat? V jakých podnicích se obvykle využívá a komu vlastně přináší užitek, tedy kromě potenciálních zákazníků, kteří se snaží získat co nejvíce hodnověrných informací? Jak se vůbec stát mystery shopperem a co proto musíte udělat?

 

Kdo se může stát mystery shopperem a jaká je jeho náplň práce?

Mystery shopperem se může stát vlastně úplně každý. Třeba gurmán, který má rád dobré jídlo, je určitě vřele vítán! Ale jen o ochutnávání jídla práce mystery shoppera rozhodně není. Může také nahlédnout do hotelů, vybraných maloobchodů, zajít si do kina nebo natankovat u benzínky.

Nejlákavější na práci mystery shoppera je to, že si vyděláte peníze, dobře se najíte, zajímavě využijete volný čas a nikdy se nebudete nudit, protože pokaždé je k mání něco nového.

Výhodou je dobrá pracovní morálka, protože i zde pochopitelně platí, že bez práce nebudou koláče. Zájemce o tento přivýdělek by měl mít také velmi dobré vyjadřovací schopnosti, protože bude muset své zážitky dobře popsat – tak, aby si každý čtenář odnesl něco užitečného, vždyť bude v pravém slova smyslu recenzentem.

Neutralita je také žádoucí, mystery shopper nesmí být předpojatý, neměl by svůj negativní vztah k určité službě nebo značce projektovat do výsledných recenzí. Nejde sice o klasický pracovní poměr, kde za vás bude zaměstnavatel platit pojištění, ale na druhou stranu, můžete se stát mnohem nezávislejšími, než jste dnes. Rutinní činnost rozhodně na nikoho nečeká a je také pravdou, že každý tajný shopper může pracovat podle svých časových možností.

 

Nikde není psáno, že existuje nějaké denní nebo měsíční penzum práce. Nejde ale také o možnost, jak získat nějaký produkt zdarma a bez jakéhokoliv úsilí. Zboží totiž musíte otestovat – pečlivě, nestranně, aby zpětná vazba byla co možná nejkomplexnější.

Obecně platí, že čím propracovanější bude vaše hodnocení, tím víc zakázek můžete očekávat v budoucnu. Když si dáte skutečně práci, výsledek bude jazykově vytříbený a přidáte i pár dobrých fotek, je úspěch zaručen.

 

Budete předstírat zájem o určitou službu nebo zboží

Abyste se stali kvalitními a úspěšnými mystery shoppery, bude třeba rozvinout herecký talent doslova do všech stran. Dělejte si poznámky, mějte oči otevřené, buďte pořád ve střehu. Úkoly obvykle nejsou složité, ale vyžadují, abyste je splnili naprosto do puntíku. Někdy ani nebude nutné, abyste někam došli osobně. O jakých možnostech Mystery shoppingu je řeč?

 

  • Sledujte poštu. Přihlásíte odběr brožur, katalogů, předplatné časopisů a tisku. Vaším úkolem bude zaznamenat, kdy dané tiskoviny dorazí, v jakém stavu, zkrátka – zda je vše v pořádku.
  • Email mystery shopping. Lze využít jen u obchodů, které mají rozsáhlejší zákaznickou podporu a možnost emailového dotazování opravdu nabízejí. Další variantou je online chat.
  • Zvedněte telefon, bude se nakupovat. Po mobilu se na něco zeptáte, objednáte si zboží, napíšete vyčerpávající zprávu o tom, jaká byla odpověď a zda vám jako zákazníkovi pomohla.

 

Na většinu úkolů budete sami, ale pokud půjde o večeři v restauraci, samozřejmě je jasné, že bude vhodná společnost partnera, dětí nebo přátel. I jejich zpětná vazba totiž může rozhodnout o výsledku, někdy se může hodit v recenzi napsat, jak se podnik líbí dětem a jestli je vhodnější pro návštěvu mužů, žen nebo párů.

Co nejkomplexnější hodnocení je přece hlavním cílem. Někdy stačí jen minuty, zvláště pokud budete mluvit po telefonu, jindy do obchodu či restaurace musíte osobně a samozřejmě o to lepší pak bude i finanční ohodnocení.

 

Přivýdělek, při kterém vás čeká zajímavé ohodnocení

Kromě klasického mystery shoppingu můžeme ještě mluvit o telephone mystery shoppingu, email shoppingu, delivery shoppingu nebo video mystery shoppingu. Co z toho si vyberete? Rozhodnutí je jen na vás, nabídky budou chodit úměrně kvalitě odvedené práce. Když se vypracujete mezi nejlepší, nikde není psáno, že nemůže jít o tisíce korun měsíčně. Tomuto přivýdělku ale musíte také věnovat čas (a trpělivost, samozřejmě…).

 

Tajný zákazník nebo jinak záhadný kupující, který pracuje pro mystery shopping společnost.

 

Ještě, než se vydáte do obchodu nebo restaurace, pečlivě si projděte všechny pokyny a poznámky, abyste měli jasno v tom, co se od vás přesně chce. Možná půjdete do lékárny, autoservisu nebo dát si pár piv, ohodnotit kvalitu obsluhy, prodávaného zboží, útulnost provozovny.

Nečekali jste dlouho? Nebyl k vám někdo hrubý? To vše je třeba zaznamenat – a pozor – ne vždy si průzkum objedná někdo nezávislý. Často může být zadavatelem firma, která si chce prověřit, jestli je vše v pořádku a její služby fungují tak, jak mají. Vlastně jde o elegantní způsob, jak si vše zjistit, aniž by se kdokoliv cokoliv dozvěděl, že? Čistota, dodržování dress code, rychlost, s jakou se k vám servírka dostane a nabídne denní menu a samozřejmě nejen to.

 

Chovejte se zcela nenuceně, ať se zbytečně neprozradíte

Můžete se dostat do situace, kdy se budete pohybovat po tenkém ledě. Neměli byste se ale prozradit, protože v podobných případech nemáte na odměnu žádný nárok. Ba naopak, společnost bude zvažovat, jestli vám dá další šance. Měli byste se proto chovat nenuceně, umět dobře předstírat a nebýt nijak nápadní. Drtivé většině mystery shopperů se tohle daří a umění roste se zkušenostmi, takže žádný strach! Vše je důvěrné, jste vázáni mlčenlivostí, to jsou standardní postupy, které musíte respektovat.

 

Nikomu a nikam neposílejte peníze. Vstupní poplatky neexistují, i kdyby to bylo jen pár korun. Všechny prověřené firmy věnující se mystery shoppingu naopak budou platit vám – až za odvedenou práci. Dobře si také prověřte, o jakou firmu jde. Má nějakou historii? Víte o přátelích, kteří si mystery shoppingem právě zde přivydělávají už měsíce nebo celé roky?

 

Co byste si měli pořídit? Bez telefonu to nepůjde

Mystery shopper nesmí nic podcenit, počítač je samozřejmost a tablet doporučená pomůcka, ideální také bude dobrý fotoaparát (stačí ten na mobilním telefonu). Nahrávání fotek bude určitě třeba, na internetu začnete být trochu častěji.

Využívat můžete i klasický poznámkový blok, psát si do mobilu nebo tabletu. Dobrá paměť je výhodou, ale bude lepší na nic nezapomenout a vše si pečlivě zapisovat.

Důležitý je také odpovídající oděv, alespoň do té míry, abyste se začlenili mezi běžné zákazníky. Nesmíte budit podezření nebo dojem, že jste v podniku na výzvědách. Naučíte se zorganizovat si práci, chce to poznámkový blog, Google Docs, OneNote a další pomocníky.

 

Berte si účtenky, mějte trpělivost, pečlivě dokumentujte všechny výdaje, protože je budete chtít později proplatit.

 

A kde můžete hledat nabídky pro mystery shoppery?

Na internetu najdete spoustu pracovních příležitostí. Pokud jste však líný a nechce se vám vyhledávat, mrkněte na můj nejnovější článek, ve kterém naleznete seznam 10 společností/stránek, které hledají mystery shoppery.

V recenzi najdete srovnání jednotlivých společností, jaké příležitosti nabízejí jednotlivé firmy, kolik si můžete vydělat za jaký úkol a další zajímavosti.

 

Pár slov na závěr

Pracovní nabídky nemusíte dlouho hledat, přijdou až přímo k vám – doslova jen stačí být online poté, co jste se registrovali, vyplnili profil a připravili si k ruce mobilní telefon. K mání je totiž několik zajímavých tipů. Zkuste nové zboží, ještě než přijde na trh nebo navštivte restauraci svých snů, když vám ve finále bude proplacená účtenka, stačí pouze mít trochu času na recenzi.

Přivýdělek tohoto formátu je dostupný pro všechny – pro maminky na mateřské dovolené, pro studenty, pro důchodce, nezaměstnané, ale i pro běžné zaměstnance, kteří chtějí pěkný přivýdělek a zabít nudu. Zkusíte to také?

 

Pokud jste v tomto článku nenašli to, co jste hledali, zkuste si přečíst také diskusní fórum, tam možná najdete zajímavé informace k tématu.

Máte už nějaké zkušenosti s mystery shoppingem? Pracovali jste, nebo pracujete jako mystery shopper pro některou společnost? Pokud ano, napište do diskuse. Cením si každého názoru, můžete jím inspirovat či motivovat návštěvníky mé stránky.

 

Našli jste v tomto článku zajímavé informace, které považujete za prospěšné? Pak se o ně podělte se svými známými a možná tak někomu pomůžete. Stačí, když článek budete sdílet nebo mu dáte like. Určitě doporučuji připojit se i k mé facebookové skupině, ve které neustále zveřejňuji novinky týkající se práce z domu a podnikání na internetu. Klikněte na líbí se mi to“ a v upozorněních nastavte  „dostávat všechny příspěvky“.

 

Sdílejte:

Leave a Reply